Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 4/2011

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Odkurzacz centralny

Na forum www.budujemydom.pl nie brakuje pytań i niejasności dotyczących odkurzaczy centralnych. Jedna z forumowiczek pisze: Chciałabym zamontować odkurzacz centralny w domu, ale nie wiem, na jaki się zdecydować, ile powinno być gniazd i gdzie je rozmieścić, jaką długość węża ssącego wybrać, co to jest automatyczna szufelka i gdzie się ją montuje, czy warto? Ze względu na konieczność ułożenia rur i kabli przed zalaniem posadzek temat jest dość pilny, wiosna się zbliża i roboty na budowie ruszą wkrótce pełną parą. Aha, czy są różnice (znaczące) w cenie odkurzaczy różnych firm? Jak z trwałością i awaryjnością, czy jest serwis? Elżbieta.

Ze względu na takie wątpliwości stworzyliśmy kompletny przegląd odkurzaczy centralnych, w którym odpowiadamy na wszystkie te i inne pytania.

Dlaczego właśnie centralny?

Odkurzacz centralny
(fot. Comfort System)
Jakie cechy wyróżniają odkurzacz centralny, dla których warto rozprowadzić jego instalacje i zrezygnować z tradycyjnego odkurzacza przenośnego? Podstawowa różnica, szczególnie ważna dla alergików, jest taka, że przy odkurzaczu centralnym zassane, użyte powietrze jest, po wstępnym przefiltrowaniu, wyrzucane jest na zewnątrz budynku.

 

To sprawia, że powietrze w sprzątanym domu jest pozbawione drobin pyłu i alergenów. Kolejną zasadniczą cechą odkurzacza centralnego, odróżniającą go od tradycyjnego, jest jego bezgłośna praca. Podczas pracy odkurzacza centralnego dźwięk wydaje jedynie jednostka centralna, którą umieszcza się najczęściej w pomieszczeniu nieuczęszczanym stale przez mieszkańców (pomieszczenie gospodarcze, piwnica, garaż).

 

Ponadto, przy odpowiednio rozplanowanej instalacji, sprzątanie odkurzaczem centralnym jest po prostu komfortowe. Nie trzeba, jak to jest przy odkurzaczu przenośnym, dźwigać ze sobą urządzenia na każde sprzątane piętro i do każdego pokoju, ani przełączać wtyczki z kontaktu do kontaktu. Warto także dodać, że instalację systemu centralnego odkurzania w domu można traktować jako rentowną i przyszłościową inwestycję, która podwyższa wartość naszego domu.

 

Przygotowując dom do sprzedaży, można łatwo przeinwestować, wyposażając go w sprzęt AGD lub nową łazienkę. Zdecydowanie bardziej opłacalne jest zainwestowanie w udogodnienia uniwersalne, wpływające m.in. na komfort użytkowania domu, jak na przykład odkurzacz centralny – mówi mgr inż. Teresa Szczerba, rzeczoznawca majątkowy.

 

Z tych powodów warto zdecydować się na odkurzacz centralny. Ważne, aby zrobić to odpowiednio wcześnie.

Kiedy?

Na odkurzacz centralny, podobnie jak na pozostałe instalacje, najkorzystniej zdecydować się w trakcie budowy domu. To optymalny moment, ponieważ rurociąg takiej instalacji montuje się w ścianach i podłodze. Zatem wszelkie późniejsze działania – np. przy otynkowanych ścianach czy położonych posadzkach, wiążą się z dodatkowymi kosztami (wymiana glazury, desek podłogowych, czy ponowne tynkowanie i malowanie ścian, które przez montaż rurociągu zostałyby uszkodzone). Ponadto na takim etapie znacznie łatwiej zaplanować optymalny przebieg instalacji. To daje oszczędność finansową, bo im mniej otworów i bruzd będzie musiała wykonać ekipa montażowa, tym niższy będzie koszt wykonania takiej instalacji. Również inni fachowcy, posiadając wiedzę o przebiegu rur, nie uszkodzą instalacji (np. przez przewiercenie rury) przy wykonywaniu kolejnych prac budowlanych.

 

Emilia Rosłaniec

Ciąg dalszy artykułu w wydaniu papierowym miesięcznika Budujemy Dom 4/2011

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 4/2011
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 4/2011

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".