Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 4/2011

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Okna drewniane czy PVC?

Niezwykle bogata oferta producentów sprawia, że aby dokonać dobrego, w pełni świadomego wyboru, potrzebna jest usystematyzowana wiedza. Przedstawiamy dostępne na rynku rozwiązania i technologie.

Okna drewniane czy PVC?
(fot. Sokółka)
Okna umożliwiają nam kontakt ze światem zewnętrznym, zapewniają stały dopływ do pomieszczeń światła, uczestniczą w cyrkulacji powietrza (funkcja wentylacyjna), chronią przed zimnem i hałasem, podnoszą bezpieczeństwo domowników. Wpływają także na estetykę budynku zarówno z zewnątrz, jak i w środku, stanowiąc istotny element wystroju pomieszczeń. Większość dostępnych w sprzedaży okien wykonanych jest z PVC, czyli polichlorku winylu. Druga, o wiele starsza (ale i droższa) technologia to okna drewniane – naturalne, uniwersalne, eleganckie i ponadczasowe.

Okna drewniane

Z drewna wytwarzane są głównie okna jednoramowe (rama + pojedyncze skrzydło okienne). Okna innego typu, choć najwięksi producenci mają je w swojej ofercie, produkowane są w mniejszych ilościach, czasami na specjalne zamówienia, z przeznaczeniem do budynków znajdujących się pod opieką konserwatora (na przykład tzw. okna skrzynkowe). Profile drewniane klejone są z trzech warstw dobrze wysuszonego, pozbawionego sęków i pęcherzy żywicznych drewna. Elementy łączone są w ten sposób, że słoje listew zachodzą na siebie prostopadle, co niweluje naprężenia. Dzięki temu drewniany profil nie wypacza się pod wpływem czynników atmosferycznych, jest szczelny i spełnia funkcje izolacyjne. Rama często klejona jest na tzw. mikrowczepy, co dodatkowo wzmacnia konstrukcję okna.

 

Oczywiście elementy drewniane nie tylko są suszone, ale także odpowiednio impregnowane (najczęściej pod ciśnieniem), co ma uchronić je przed grzybami, sinizną, szkodnikami i wodą. Tak przygotowane elementy są następnie malowane. Najczęściej praktykuje się trzykrotne lakierowanie farbami wodorozcieńczalnymi kryjącymi lub transparentnymi. Farby i lakiery (ewentualnie lakierobejce) przeważnie są na bazie akrylu, co sprawia, że dłużej zachowują elastyczność (nie wykruszają się pod wpływem niekorzystnych warunków atmosferycznych), przepuszczają parę wodną i chronią okno przed promieniami UV.

 

W Polsce najpopularniejszym materiałem wykorzystywanym do produkcji okien drewnianych jest sosna. Oprócz tego produkuje się okna świerkowe, modrzewiowe, dębowe. Producenci, na życzenie, sięgają także po gatunki egzotyczne, jak eukaliptus, durian, cedr kanadyjski czy mahoń, który często zastępowany jest sporo tańszym meranti. Rodzaj i jakość drewna przekłada się często na sposób jego malowania. Jeśli chcemy, aby na profilach okiennych widoczne były słoje, wybierajmy te pomalowane lakierem transparentnym.

 

Jeśli nie zależy nam na fakturze drewna, wybierzmy trwalszą powłokę kryjącą. Należy jednak mieć świadomość, że producenci stosują tę drugą również wtedy, gdy drewno jest gorszej jakości, ma niewielkie sęki czy przebarwienia. Próbują w ten sposób ukryć mankamenty materiału.

 

Standardowo okna drewniane maluje się na biało lub brązowo, można jednak zamówić bardziej nietypowy kolor lub... dwa kolory – inny od zewnątrz i inny od środka.

 

Tomasz Wojciuk

Ciąg dalszy artykułu w wydaniu papierowym miesięcznika Budujemy Dom 4/2011

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 4/2011
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 4/2011

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".