Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 4/2011

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Basen przydomowy

Ładny basen przydomowy to prestiż i wielka frajda dla całej rodziny, pod warunkiem że jest solidnie wykonany. Jego budowę najlepiej więc powierzyć fachowcom, którzy wykonają projekt, dobiorą optymalne rozwiązania, właściwie przeprowadzą wszystkie prace, a także udzielą gwarancji.

Basen przydomowy
(fot. MarPartners)
Zanim przystąpimy do budowy basenu, warto dobrze zastanowić się nad jego usytuowaniem, kształtem, wymiarami, a także dowiedzieć się, kiedy najlepiej budować oraz ile to będzie kosztować.

Najlepszy czas na budowę

Basen przydomowy najkorzystniej jest budować równocześnie z domem i przed założeniem ogrodu. Dzięki temu nie będziemy ingerować w nasadzenia i ograniczymy koszty, ponieważ niektóre prace, np. wykonanie niecki, można powierzyć ekipie budującej dom. Jeśli basen ma powstać po założeniu ogrodu, warto go uwzględnić w projekcie nasadzeń, aby nie trzeba było ich niszczyć czy przenosić w inne miejsca.

Pozwolenie na budowę

Zgodnie z Prawem budowlanym, budowa przydomowego basenu o powierzchni do 30 m² nie wymaga uzyskania pozwolenia. Wystarczy 30 dni przed przystąpieniem do robót zgłosić do urzędu starosty powiatowego zamiar rozpoczęcia inwestycji. W zgłoszeniu określamy, jaki obiekt chcemy budować, zakres prac z tym związany oraz to, kiedy zamierzamy rozpocząć budowę. Jeśli powierzchnia basenu ma być większa niż 30 m², na budowę musimy uzyskać zezwolenie. Do tego konieczny będzie projekt, stworzony przez osobę z uprawnieniami.

Lokalizacja

Basen powinien znajdować się możliwie blisko domu, gdyż wtedy łatwo doń doprowadzić instalację wodociągową i elektryczną. Warto zaplanować go w miejscu zacisznym, jak najdłużej nasłonecznionym, aby woda szybko się nagrzewała, oraz z dala od drzew i krzewów, których liście czy igły mogłyby wpadać do wody.

 

Zanim ostatecznie wybierzemy miejsce na basen, skonsultujmy się z przedstawicielem firmy, która będzie go budować – specjalista uwzględni rodzaj i nośność gruntu oraz poziom wód gruntowych.

 

Małgorzata Kolmus, Renata Suchecka

Ciąg dalszy artykułu w wydaniu papierowym miesięcznika Budujemy Dom 4/2011

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 4/2011
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 4/2011

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".