Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 4/2012

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Zdaniem architekta - Praca z projektantami

Szczęśliwie kupiliśmy działkę i zdecydowaliśmy, czy kupujemy „projekt” z katalogu czy zatrudniamy projektanta do sporządzenia dokumentacji „szytej na miarę”. Co teraz? Teraz w zasadzie zwolenników koncepcji katalogowych jak i amatorów projektu indywidualnego czeka ta sama droga: praca z projektantem.

W przypadku inwestorów decydujących się na kupno projektu z katalogu „procedura” najczęściej jest mocno uproszczona – przychodzą bowiem do architekta z opracowaniem, któremu niewiele brakuje do zostania dokumentacją budowlaną. Niezależnie jednak od tego, jakie rozwiązanie wybierzemy – do skompletowania dokumentacji budowlanej potrzebne będzie jeszcze kilka dokumentów.

Dokumenty wstępne

Zależnie od umowy, którą zawarliśmy z projektantem (a więc zapewne również ceny usługi), może on zdobywać te niezbędne dokumenty sam, posługując się wystawionym przez nas pełnomocnictwem, lub też oczekiwać, że mu je dostarczymy.

 

Mapa do celów projektowych (dalej MDCP). Jej wykonanie zlecamy wybranemu przez nas uprawnionemu geodecie. Jest to opracowanie powstałe na podstawie aktualnej mapy zasadniczej o skali nie mniejszej niż 1:500. Powinny być naniesione na niej ustalenia Planu Miejscowego. Wykonanie takiej mapy to koszt 1000–2000 zł.

 

Decyzja o Warunkach Zabudowy lub wypis i wyrys z Planu Miejscowego. Dokumenty, których zawartość szerzej omówiona została w artykule „Analiza możliwości działki” w BD nr 3/2012, określające parametry zabudowy dopuszczalne na naszej działce. Jest to dla architekta podstawa projektowania. Jeśli dla terenu obejmującego działkę został uchwalony Plan Miejscowy – jest on dostępny w Internecie, co znakomicie ułatwia pracę. Dokumenty te wydawane są bezpłatnie.

 

Warunki przyłączeniowe, zapewnienie dostaw i odbioru mediów. Dokumenty od dostawców mediów, określające sposób przyłączenia do poszczególnych sieci są niezbędne przy projektowaniu przyłączy. Razem z zapewnieniem dostawy/odbioru są również wymaganym przez prawo załącznikiem do projektu budowlanego. Koszt dokumentacji przyłączeniowej zależy od wielu czynników i lokalnych dostawców mediów.

 

Badania geotechniczne działki. Jest to dokument sporządzony przez uprawnionego geologa na podstawie wykonanych na działce odwiertów. Dobrze, jeśli lokalizacja odwiertów zostanie wskazana przez architekta – wtedy możemy mieć pewność, że zostaną one wyznaczone optymalnie. Teoretycznie badania geotechniczne nie są niezbędnym elementem projektu (art. 34 ust. 3 pkt 4 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane mówi o załączeniu ich „w zależności od potrzeb”), jednak w praktyce jest to dokument, który pozwala zoptymalizować konstrukcję budynku, dobierając ją do rzeczywistej nośności gruntu, a w szczególności pozwala uniknąć ryzyka postawienia domu o zwykłej konstrukcji na gruncie wymagającym specjalnych rozwiązań projektowych. Koszt tego dokumentu najczęściej się więc inwestorowi zwróci. Za badanie geotechniczne zapłacimy 800–1500 zł.

 

dr inż. architekt Piotr Kmiecik

Ciąg dalszy artykułu w wydaniu papierowym miesięcznika Budujemy Dom 4/2012

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 4/2012
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 4/2012

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".