Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 4/2012

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Kuchnie

Projekt kuchni z jednej strony wymaga uwzględnienia potrzeb i preferencji użytkowników, a z drugiej wielu szczegółów technologicznych, technicznych i ergonomicznych. Tylko pozornie wydaje się to proste. Jak z urządzaniem własnej kuchni poradzili sobie właściciele domów, dowiemy się z poniższego artykułu.

Zasada trójkąta, czyli ergonomiczne rozmieszczenie sprzętów w kuchni w zależności od jej kształtu
Zasada trójkąta, czyli ergonomiczne rozmieszczenie sprzętów w kuchni w zależności od jej kształtu
Urządzenie kuchni było dla nas najtrudniejszym elementem podczas wykańczania budynku – przyznali jedni z użytkowników. Nawet z pomocą architektów wnętrz dopracowanie szczegółów zajęło im trzy miesiące.

 

Nawału prac związanych z urządzaniem kuchni można uniknąć, jeśli jej planowanie rozpocznie się na etapie projektowania budynku. Pierwszym krokiem jest określenie położenia kuchni względem stron świata, jak również w układzie budynku. Kolejnym jest ustalenie jej wielkości oraz wytyczenie wygodnych połączeń z garażem, głównym wejściem, spiżarnią i z pomieszczeniami dziennymi. Trzeba wybrać rodzaj i ilość urządzeń, określić ich miejsca i układ zabudowy kuchni, ponieważ wiąże się to z koniecznością doprowadzenia niezbędnych instalacji – wodno-kanalizacyjnej, elektrycznej, gazowej, wentylacyjnej.

 

Dopiero na końcu pozostają do przeprowadzenia szeroko pojęte prace aranżacyjne – między innymi wybór stylu mebli i urządzeń, kolorystyki wnętrza, ustalenie wysokości szafek, blatów itd., itd…

Z KIM PROJEKTOWAĆ?

Część osób poczuje się na siłach zaplanować kuchnię samodzielnie, chociażby wykorzystując programy internetowe. Jest to dobra metoda do sporządzenia wstępnego projektu, ponieważ daje ogląd potrzeb i preferencji właścicieli. Ryzyko popełnienia błędu jest jednak spore. Zmniejszy je porada specjalisty w studiu mebli kuchennych (konsultacje są darmowe lub udzielane za niewielką opłatą). Dobry specjalista zna wszystkie zasady urządzania kuchni oraz nowoczesne rozwiązania i najnowszy sprzęt. Wykona dla nas tzw. projekt funkcyjny. Ponieważ kuchnia powinna być nie tylko praktyczna, ale też estetyczna, jeszcze lepiej poprosić o pomoc zarówno specjalistę ze studia meblowego, jak i architekta wnętrz, który zgra charakter kuchni z resztą pomieszczeń dziennych. Kuchnia nie może być przecież tworem oderwanym od nich stylistycznie.

 

Pamiętajmy, że prawidłowy projekt powinien uwzględniać styl życia danej rodziny, liczbę i wiek domowników, ich skłonność do gotowania i indywidualne przyzwyczajenia. Rozmowa w rodzinnym gronie przed rozpoczęciem projektowania kuchni może wpłynąć na jej nową jakość i wyższy standard. Skrupulatna analiza potrzeb i możliwości finansowych jest jak najbardziej wskazana.

 

Lilianna Jampolska

Ciąg dalszy artykułu w wydaniu papierowym miesięcznika Budujemy Dom 4/2012

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 4/2012
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 4/2012

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".