Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 4/2012

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Konstrukcja dachu

Dach nie bez powodu nazywany jest piątą fasadą – jego forma oraz barwa pokrycia powinny w harmonijny sposób komponować się z elewacją oraz elementami stolarki okiennej i drzwiowej. Jednak wygląd dachu zależy nie tylko od wizji architekta i naszej fantazji, ale również od wymagań określonych w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego lub warunkach zabudowy. Lokalne przepisy mogą bowiem narzucać kształt dachu, kąt nachylenia, rodzaj pokrycia, a nawet kolor.

Szkielet dachu

Konstrukcja dachu
(fot. Klöber)
Każdy projekt architektoniczno-budowlany zawiera dokładny opis konstrukcji dachowej, a jej ewentualne zmiany, dotyczące np. innego rozstawienia czy przekroju elementów konstrukcyjnych, powinny być konsultowane z projektantem.

 

Dachy spadziste

 

Domy jednorodzinne w większości przykrywają dachy spadziste oparte na drewnianej konstrukcji zwanej więźbą dachową.

 

Konstrukcje ciesielskie. Rodzaj układu konstrukcyjnego więźby, zwany też ustrojem dachowym, jest skorelowany z rozpiętością i kształtem dachu. W praktyce stosowane są dwa ustroje: krokwiowo-jętkowy oraz płatwiowo-kleszczowy. Należą one do tzw. konstrukcji ciesielskich, w których projektuje się jedynie podstawowe elementy nośne. Obydwa ustroje mogą występować jednocześnie na jednym budynku, zwłaszcza gdy ma skomplikowaną formę.

 

Więźba krokwiowo-jętkowa jest najczęściej stosowana, gdy rozpiętość dachu nie przekracza 7 m. Charakteryzuje się brakiem podpór pośrednich. Cała konstrukcja spoczywa na belkach – murłatach, zakotwionych do ścian zewnętrznych domu. Ustrój taki pozwala na swobodne zagospodarowanie przestrzeni pod dachem, a jętka spinająca krokwie może pełnić jednocześnie funkcję konstrukcji nośnej dla sufitu najwyższej kondygnacji.

 

Konstrukcja płatwiowo-kleszczowa pozwala na przykrycie budynku o większej rozpiętości, ale wymaga ustawienia dodatkowych podpór w postaci słupów lub ścianek. Na nich spoczywają bowiem tzw. płatwie, czyli belki stanowiące dodatkowe podparcie dla krokwi. Te dodatkowe podpory ograniczają swobodę rozplanowania wnętrz poddasza i wymagają zwiększenia wytrzymałości stropu w miejscu ich ustawienia.

 

Konstrukcje inżynierskie. Niekiedy zamiast tradycyjnej więźby ciesielskiej montowane są tzw. konstrukcje inżynierskie w postaci gotowych dźwigarów prefabrykowanych, składających się z płaskich bądź przestrzennych elementów nośnych. Rozwiązanie takie stosuje się głównie w domach z nieużytkowym poddaszem, gdyż można wówczas zastosować tzw. wiązary kratowe, na które zużywa się znacznie mniej drewna.

 

Cezary Jankowski

Ciąg dalszy artykułu w wydaniu papierowym miesięcznika Budujemy Dom 4/2012

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 4/2012
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 4/2012

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".