Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 4/2012

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Pokrycia dachowe

Montaż pokrycia dachowego można rozpocząć po sprawdzeniu wymiarów konstrukcji dachowej, zweryfikowaniu kątów prostych pomiędzy krawędziami połaci i zaplanowaniu kolejności robót. Wskazane jest także wykończenie kominów oraz wstępne wykonanie obróbek blacharskich.

Pokrycia dachowe
(fot. Wienerberger)
Podczas doboru pokrycia dachowego należy uwzględnić rodzaj konstrukcji dachowej, kąt nachylenia połaci, obciążenie śniegiem a także wygląd pokrycia, który powinien harmonizować z architekturą domu. Trzeba też zwrócić uwagę na stopień skomplikowania połaci dachu, gdyż nie każdy materiał pokryciowy można położyć np. na łukach lukarn (lub trzeba liczyć się ze znaczną ilością odpadów). Analizując koszty, należy brać pod uwagę kompleksowe zapotrzebowanie na materiały, a nie jedynie cenę za metr kwadratowy pokrycia – niezbędne dodatki podnoszą koszty nawet o 50%.

Rodzaje pokryć

Blachodachówki
Są popularnym i trwałym materiałem na pokrycia, nadającym się na niemal wszystkie rodzaje dachów stromych o nachyleniu powyżej 15%. Są też jednym z najlżejszych materiałów dekarskich (ok. 5 kg/m2), nie wymagają więc zastosowania ciężkiej konstrukcji więźby, co ma istotne znaczenie w przypadku renowacji starych dachów (przy wymianie pokrycia więźba nie będzie wymagała wzmocnienia).

 

Montaż blachodachówki wykonuje się poprzez zamocowanie jej wkrętami tzw. farmerskimi do łat nośnych. Blachodachówki produkowane są z blach stalowych lub aluminiowych pokrywanych wielowarstwowymi powłokami ochronnymi. Istotny wpływ na wygląd, trwałość i koszt blachodachówki ma rodzaj zewnętrznej powłoki dekoracyjno- ochronnej. Poliester standard jest najpopularniejszą powłoką cienkowarstwową (grubość warstwy 25 mikronów). Jej błyszcząca powierzchnia jest mało odporna na płowienie, uszkodzenia mechaniczne i niekorzystne warunki atmosferyczne.

 

Większą trwałością charakteryzuje się powłoka poliester mat (grubość 35 mikronów), ale blachodachówki z takim pokryciem są ok. 10% droższe. W warunkach silnego zanieczyszczenia środowiska i w rejonach nadmorskich zalecane jest układanie blachodachówek pokrytych powłoką pural lub PVDF.

 

Cezary Jankowski

Ciąg dalszy artykułu w wydaniu papierowym miesięcznika Budujemy Dom 4/2012

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 4/2012
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 4/2012

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".