Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 4/2012

Orynnowanie

Jest wiele gotowych systemów rynnowych: z PVC, stali, aluminium, miedzi, a ich montaż nie jest zbyt skomplikowany. Wymaga jednak staranności. Niewłaściwe wykonanie orynnowania wiąże się z ryzykiem powstawania zacieków na elewacji domu, a nawet z zawilgoceniem ścian.

Orynnowanie
(fot. Plannja)
Orynnowanie dachu, tarasu, balkonu chroni ściany domu przed zamoknięciem. Właściwy dobór rynien i rur spustowych jest szczególnie ważny, gdy dach ma tylko nieznacznie wystające okapy, bo wtedy ściekająca woda może spowodować głębokie zawilgocenie muru. Takie zawilgocenie skutkuje niszczeniem elewacji oraz umożliwia rozwój grzybów wewnątrz domu.

 

Zawilgocenie wywołane nieszczelnością systemu rynnowego jest szczególnie groźne w okresie zimowym, gdy woda zamarza, doprowadzając do destrukcji elementów budynku.

 

W projekcie architektonicznym domu powinny być zawarte informacje o przekrojach rynien i rur spustowych oraz lokalizacji odpływów. Jeśli takich informacji nie ma lub chcemy zmienić np. rozmieszczenie odpływów, przy doborze wymiarów orynnowania pomocne będą tabele zamieszczone w katalogach producentów, dzięki którym można dobrać rynny odpowiednie do powierzchni odwadnianej połaci dachowej i rozmieszczenia rur spustowych.

 

Zależnie od warunków, wodę opadową można odprowadzać na powierzchnię działki, do własnego zbiornika lub do sieci kanalizacyjnej. W żadnym z tych przypadków woda nie może tworzyć kałuż czy grozić zawilgoceniem ścian budynku.

Redakcja BudujemyDom

Ciąg dalszy artykułu w wydaniu papierowym miesięcznika Budujemy Dom 4/2012

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!