Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 4/2012

Wszystko o ramach z PVC

Okno z PVC może składać się nawet z kilkudziesięciu różnych elementów. Wszelkiego rodzaju kształtowniki główne i dodatkowe, wzmocnienia, elementy okuć, uszczelki, podkładki, śrubki oraz okleiny i szyby tworzą skomplikowany współzależny zbiór, który decyduje o walorach użytkowych i trwałości całego okna.

Wszystko o ramach z PVC
(fot. Bertrand Vision)
Kupując samochód, rzadko kiedy interesujemy się rodzajem materiałów, z jakich jest on zbudowany. Najczęściej interesują nas informacje: ile spala, jak szybko jeździ, jaką ma gwarancję itp. parametry użytkowe.

 

Przy zakupie okien nie powinny nas interesować właściwości materiałów, z jakich okno jest zbudowane, ale właśnie parametry użytkowe, jakie dzięki zastosowaniu tych materiałów owo okno ma. Powinien nas więc interesować współczynnik przenikania ciepła takiego okna (ale całego okna!), poziom izolacyjności dźwiękowej (Rw) czy zdolność do przepuszczania energii słonecznej (Solar Factor). Tymczasem jakże często wchodzimy ze sprzedawcami w niepotrzebne dyskusje o rodzaju profili, marce okuć czy liczbie komór.

 

No, ale jeśli już mamy wewnętrzną potrzebę rozmowy o profilach tworzywowych w oknach, to dowiedzmy się przynajmniej, z czym możemy mieć do czynienia. Okna z PVC mogą być i są wykonywane z kształtowników różnych systemów, występujących w ponad 120 różnych odmianach ramowych.

 

System profili okiennych jest zbiorem kształtowników o jednakowych lub bardzo zbliżonych właściwościach fizykochemicznych i technicznych, służącym do tworzenia konstrukcji okiennych, produkowanym przez lub na zlecenie właściciela systemu (firmy systemowej/systemodawcy).

 

Ramowa odmiana systemu profili okiennych to podzbiór kształtowników okiennych występujący w obrębie systemu, o specyficznych jednostkowych właściwościach, budowie i wymiarach, służący do tworzenia określonych konstrukcji okiennych. Przedstawiamy te, skądinąd uproszczone, definicje „systemu profili” i „ramowej odmiany systemu profili” ze względu na to, że wielu inwestorów próbuje dokonywać porównań otrzymywanych ofert na okna PVC, właśnie pod kątem odrębnej oceny właściwości kształtowników okiennych lub innych części składowych okna. Pytania, czy lepsze są okna z profilu X czy z profilu Y, słyszymy codziennie.

 

Takie porównania nie są niemożliwe, ale wymagają olbrzymiej rzeczywistej wiedzy technicznej, którą nabywcy okien w większości nie dysponują, dlatego samodzielne dokonywanie tego typu porównań prowadzi często do prób oceny rzeczy w gruncie rzeczy nieporównywalnych, a tym samym zamiast ułatwić, utrudnia podjęcie dobrej decyzji o zakupie.

 

Każde okno PVC to kombinacja:

  • kształtowników (profili) okiennych, a w tym ramy ościeżnicy, ramy skrzydła, ramy słupka i listwy przyszybowej;
  • stalowych kształtowników wzmacniających;
  • szyb zespolonych;
  • okuć obwiedniowych;
  • uszczelek przylgowych, przyszybowych, środkowych i płaskich.

 

Robert Klos

Ciąg dalszy artykułu w wydaniu papierowym miesięcznika Budujemy Dom 4/2012

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!