Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 4/2012

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Odkurzacz centralny

System centralnego odkurzania wielu osobom wydaje się zbędnym luksusem, jednak ci, którzy poznali jego zalety, dostrzegają w nim wartościowe urządzenie, które umożliwia sprzątanie bez hałasu i wzbijania kurzu. Instalacja taka w Polsce nie jest jeszcze standardem, ale nie powinno jej zabraknąć w żadnym nowoczesnym domu.

Odkurzacz centralny
(fot. Electrolux)
To co przemawia za centralnym odkurzaczem, to przede wszystkim komfort i higiena. Pracy jednostki centralnej nie słychać, bo znajduje się w pomieszczeniu gospodarczym, żaden przewód elektryczny nie plącze się pod nogami, a pojemnik na śmieci opróżnia się bardzo rzadko. Instalacja jest czysta – zanieczyszczenia oraz zarazki nie przywierają do ścianek rur, bo prędkość przepływu powietrza wynosi ponad 100 km/h. Ponadto powietrze wydmuchiwane jest na zewnątrz budynku.

 

Z tradycyjnego odkurzacza wydobywa się silny strumień powietrza podrywający kurz, natomiast w instalacji centralnego odkurzania zassane powietrze jest po wstępnym przefiltrowaniu wyrzucane na zewnątrz, a więc nie dochodzi do wtórnego zanieczyszczenia powietrza w pomieszczeniach, co szczególnie liczy się w domach alergików.

Jednostka centralna – serce instalacji

Jednostka centralna to najważniejszy i najdroższy element systemu centralnego odkurzania. Dostępne na rynku odkurzacze różnią się rozwiązaniami konstrukcyjnymi. Większość z nich to tzw. jednostki kompaktowe.

 

Jednostka kompaktowa. W odkurzaczach takich wszystkie elementy urządzenia (silnik, filtry, zbiornik na zanieczyszczenia), znajdują się w jednej obudowie. Jednostki kompaktowe mogą być wyposażone w worek papierowy jednorazowego użytku (im więcej zanieczyszczeń w worku, tym siła ssąca mniejsza – jak w tradycyjnym odkurzaczu) lub mieć cykloniczną separację zanieczyszczeń (droższe, ale zdecydowanie lepsze rozwiązanie, dzięki któremu w miarę zapełniania pojemnika na zanieczyszczenia nie spada siła ssąca odkurzacza; do czyszczenia powietrza wykorzystywana jest siła odśrodkowa; udoskonalona wersja tego rodzaju separacji zawiera także filtr: worek odwrócony lub filtr stały).

 

Jednostka typu split. W odkurzaczach tego typu silnik oddzielony jest od pozostałych elementów wyposażenia – znajduje się w osobnej obudowie. Jednostka taka jest większa i droższa, jednak łatwiejsza w obsłudze.

 

Są również inne rozwiązania o specyficznym zastosowaniu, np. odkurzacze wodne, którymi można sprzątać zanieczyszczenia płynne (gdy zbiornik na zanieczyszczenia jest pełny, odkurzacz spuszcza jego zawartość do kanalizacji).

 

Małgorzata Kolmus

Ciąg dalszy artykułu w wydaniu papierowym miesięcznika Budujemy Dom 4/2012

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 4/2012
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 4/2012

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".