Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 4/2012

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Drzwi wewnętrzne

Drzwi wewnętrzne nie tylko zapewniają nam prywatność, dzieląc dom na strefy, ale także stanowią element wystroju wnętrza. Dlatego dobrze jest wybierać je już na etapie projektowania budynku, dopasowując wymiary, styl i kolorystykę do jego charakteru.

Wybieramy materiał

Drzwi wewnętrzne
(fot. Porta Kmi Poland)
Dawniej drzwi, i zewnętrzne, i wewnętrzne, były robione z drewna. Dziś materiał ten nadal jest wykorzystywany, jednak – ze względu na wysoką cenę – w znacznie mniejszym zakresie. Bardzo popularne stały się natomiast różnego rodzaju płyty drewnopochodne. Coraz częściej do produkcji drzwi wewnętrznych wykorzystuje się także szkło, PVC, stal i aluminium.

 

Drzwi z litego drewna ze względu na wysoką cenę stanowią obecnie niewielki procent dostępnych na rynku drzwi. Są one ciężkie, eleganckie, solidne i trwałe (zniszczoną powierzchnię można wielokrotnie odnawiać). Do ich produkcji zwykle wykorzystuje się dąb (najdroższy), sosnę lub olchę. Właściwie wykonane będą cieszyć nasze oczy latami, jeśli jednak w procesie produkcyjnym zostaną popełnione błędy, drewno może paczyć się i pękać.

 

Drzwi z drewna klejonego są bardziej popularne niż z litego. Są one nie tylko tańsze, ale także odporniejsze na odkształcanie, paczenie czy pękanie. Odpowiednio suszone, a następnie klejone drewniane elementy pozwalają redukować napięcia, zapewniając drzwiom odpowiednią wytrzymałość i sztywność. Drzwi takie są trwałe i można je wielokrotnie odnawiać. Zwykle robi się je z sosny, mahoniu lub jesionu. Drzwi lakieruje się, bejcuje, maluje farbami akrylowymi lub pokrywa różnego rodzaju okładzinami.

 

Drzwi z materiałów drewnopochodnych cieszą się w tej chwili – ze względu na swoje walory użytkowe i korzystny stosunek jakości do ceny – największą popularnością. Zwykle drzwi takie produkuje się z płyt pilśniowych MDF (twarda) lub HDF (bardzo twarda). Do wypełnienia skrzydła często stosuje się porowate płyty pilśniowe o niewielkiej gęstości, zapewniające dobrą izolację dźwiękową i termiczną lub – dodatkowo usztywniające konstrukcję – płyty wiórowe.

 

Płyty MDF o gęstości od 650 do 850 kg/m3 są wytwarzane z rozwłóknionej tkanki drzewnej, przeważnie sosnowej lub świerkowej i mają grubość do 5 mm. Płyty HDF mają gęstość powyżej 850 kg/m3, a więc o połowę większą niż lite drewno. Uzyskuje się je z poddawanych odpowiedniej obróbce (m.in. prasowaniu pod ciśnieniem) zrębków drewna. Płyty MDF i HDF są twardsze i bardziej odporne na rozszczepianie i pękanie niż drewno. Ich wadą jest natomiast mniejsza odporność na działanie wilgoci. Ta przypadłość w mniejszym stopniu dotyczy płyt HDF. Płyty drewnopochodne stosowane w drzwiach maluje się, lakieruje, pokrywa folią, laminatem lub fornirem.

 

Tomasz Wojciuk

Ciąg dalszy artykułu w wydaniu papierowym miesięcznika Budujemy Dom 4/2012

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 4/2012
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 4/2012

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".