Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 4/2012

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Ściany wewnętrzne

Najczęściej na początku remontu pomyślimy tylko o szybkim malowaniu lub tapetowaniu tymczasem niekiedy okazuje się, że ściany wymagają naprawy tynków, a więc zakresu prac dużo większego niż przewidywaliśmy. Zanim zabierzemy się za remont ścian warto zatem ocenić ich obecny stan i zdecydować, czy odnawiamy samodzielnie, czy zlecamy prace fachowcom. Dobrze jest też zastanowić się jakich materiałów i narzędzi będziemy potrzebować i sensownie zaplanować zakupy i kolejność prac.

Ściany wewnętrzne
(fot. Magnat)
Odnowienie ścian, choć wydaje się czynnością nieskomplikowaną, wymaga jednak sporo pracy, czasu i pieniędzy.

 

By efekty końcowe były zadowalające, warto – oprócz typowo naprawczych czynności – skupić się przy okazji na oryginalnym dekorowaniu wnętrz, by uwypuklić ich zalety, ukryć wady i niekorzystne proporcje niektórych wnętrz.

 

Wszelkie prace należy zacząć od oceny stanu tynków, zmyciu farb i zerwaniu starych tapet.

Naprawiamy tynki

Nierówności tynku ocenia się, przykładając do ścian, w kilku miejscach i pod różnym kątem, dwumetrową łatę. Tynk nie wymaga wyrównywania, jeżeli nierówności nie przekraczają 2 milimetrów.

 

Spoistość tynku sprawdza się przez zarysowanie powierzchni, np. monetą: jeśli podłoże się wykruszy i pozostanie głęboki ślad, tynk trzeba wzmocnić emulsją gruntującą, ale jeśli chcemy przykleić na nim płytki, trzeba go skuć i położyć nowy. Przyczepność tynku kontroluje się przez lekkie opukiwanie młotkiem. Głuchy odgłos świadczy o tym, że tynk nie trzyma się podłoża, należy go wtedy usunąć i miejsca po usunięciu otynkować od nowa.

 

Drobne pęknięcia i ubytki w tynkach uzupełnia się gipsową masą szpachlową. Miejsca ubytków i pęknięć trzeba oczyścić, odtłuścić, odpylić i zwilżyć. Gips nakłada się warstwami, pamiętając aby kolejną nałożyć po wyschnięciu poprzedniej.

 

Jeśli stare tynki są bardzo zniszczone, nie warto naprawiać ich miejscowo. Można wprawdzie je skuć i otynkować ściany na nowo, ale wygodniejszym i szybszym rozwiązaniem jest odnowienie pomieszczenia przez ułożenie tzw. suchego tynku z płyt gipsowo-kartonowych, które już po kilku dniach można malować lub tapetować.

 

Joanna Dąbrowska

Ciąg dalszy artykułu w wydaniu papierowym miesięcznika Budujemy Dom 4/2012

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 4/2012
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 4/2012

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".