Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 4/2012

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Klimatyzacja

Decydujemy się wybudować dom. W końcu on powstaje. Wprowadzamy się. Przychodzi lato... i zaczynają się problemy. Szukamy wówczas ratunku na forum.

Pomieszczenia z dużymi przeszkleniami oraz z oknami dachowymi są szczególnie podatne na przegrzanie. Okna są tu ważniejsze niż izolacyjność ścian
Pomieszczenia z dużymi przeszkleniami oraz z oknami dachowymi są szczególnie podatne na przegrzanie. Okna są tu ważniejsze niż izolacyjność ścian (fot. Fakro)
Mam dom z betonu komórkowego – trójwarstwowy mur z wełną mineralną w środku. Podpiwniczony. Jest za ciepły. Od strony wschodniej w oknach rolety wewnętrzne, z tej właśnie strony pomieszczenia nagrzewają się niemiłosiernie. Co zrobić? Klimatyzator? Izolacja styropianem? Rolety zewnętrzne?

Izolacja

Taka sytuacja zdarza się dość często i wbrew pozorom to że domy mamy coraz lepiej izolowane cieplnie nie rozwiązuje problemu przegrzania pomieszczeń, choć wiele osób wydaje się tak myśleć.

 

Teraz, gdy domy są dobrze izolowane (ciepło słoneczne minimalnie przenika przez ścianę), a nasze lato nie jest aż tak ekstremalnie gorące, nie wiem czy to takie jest opłacalne montowanie klimatyzacji w domku jednorodzinnym.
Inną rzeczą są sklepy np. spożywcze czy restauracje.

 

Izolacja termiczna jest oczywiście ważna, bo choć zwykle myślimy o niej jako o ociepleniu, to w rzeczywistości jest przecież izolatorem. A izolator przecież nie grzeje, tylko uniemożliwia ruch ciepła. Dom nie będzie się więc nagrzewał przez mur pokryty grubą warstwą styropianu czy wełny mineralnej, ale głównym problemem nie jest on lecz okna. W domach jednorodzinnych stanowią one sporą część przegród zewnętrznych, tym bardziej, że panuje obecnie moda na duże przeszklenia, np. praktycznie całej ściany na ogród. A latem taka nasłoneczniona elewacja zmienia nam salon w szklarnię.

 

Można dawać i 0,5 m styropianu na ściany, a niewiele to pomoże, jeśli słoneczko latem grzeje nam prosto w przeszklenia. To nie są teorie, tylko już sprawdzone elementy życia.
Ja założyłem sobie rolety zewnętrzne i mogę okna przysłonić w upalne dni, nie jest to jednak regułą u innych inwestorów.
Wniosek – trzeba dom budować kompleksowo, a nie wybierać niektóre tylko rozwiązania, bo akurat kolega ma itp.

 

Jarosław Antkiewicz

Ciąg dalszy artykułu w wydaniu papierowym miesięcznika Budujemy Dom 4/2012

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 4/2012
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 4/2012

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".