Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 4/2012

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Narzędzia do trawnika

Zakładanie i późniejsza pielęgnacja trawnika wymaga używania różnorodnych narzędzi. Należy je starannie dobrać, ponieważ w ogrodzie wykorzystuje się je najczęściej. Pod żadnym pozorem nie warto oszczędzać na ich jakości. Narzędzia z wyższej półki są lepiej dopracowane przez projektantów i wykonane z nowoczesnych materiałów. Ułatwią więc prace i na pewno posłużą dłużej.

Teleskopowy szpadel ostry
Teleskopowy szpadel ostry fot. Fiskars)
Wybierając narzędzia do założenia i pielęgnacji trawnika, przede wszystkim należy kierować się jego wielkością i własnymi możliwościami (fizycznymi i finansowymi). Najogólniej ujmując, w małych ogrodach zazwyczaj stosuje się narzędzia ręczne, w średnich – ręczne i z napędem elektrycznym, natomiast w dużych – z napędem spalinowym.

 

Bezcelowe jest kupowanie nadmiernej ilości narzędzi. Jeśli sami nie radzimy sobie z ich doborem, lepiej poprosić wykwalifikowanego sprzedawcę o konsultację. Z pewnością pomoże dopasować ich wielkość i ciężar do naszych potrzeb i możliwości.

 

Warto pamiętać, że zbyt ciężkie, albo zbyt małe, będą utrudniać i wydłużać prace. Oto jakich narzędzi najczęściej używa się w kolejnych fazach zakładania trawnika i w trakcie późniejszej jego pielęgnacji.

DO PRZEKOPYWANIA

Szpadel z owalnie lub trójkątnie zaostrzonym końcem oraz tak zwane widły amerykańskie przydadzą się nie tylko podczas zakładania ogrodu i trawnika. Będą służyły do wykonywania wielu prac pielęgnacyjnych przez następne lata. Z tego powodu od razu warto je dostosować do rodzaju gleby. Gleby ciężkie i mokre wymagają narzędzi o mocnej i odpowiednio profilowanej budowie. Na gleby lekkie nadają się narzędzia delikatniejsze. Podczas zakupu szpadla warto zwrócić uwagę na trzonek (dobrze gdy jest ergonomicznie wyprofilowany i wykonany ze stali szlachetnej, a nie z drewna) oraz na szerokość blachownicy. Wąską blachownicę wybieramy do małych ogrodów i lekkich gleb. Szeroką – do średnich i dużych.

 

W założeniu trawnika na dużej powierzchni pomoże glebogryzarka z napędem spalinowym. Spulchni glebę na głębokość do 25 cm i szerokość od 30 do 60 cm. Ale nie tylko. Wszelkiego rodzaju elektryczne lub spalinowe glebogryzarki i kultywatory służą również do mieszania z macierzystym gruntem nawozów organicznych (kompostu, obornika) i mineralnych.

 

Lilianna Jampolska

Ciąg dalszy artykułu w wydaniu papierowym miesięcznika Budujemy Dom 4/2012

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 4/2012
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 4/2012

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".