Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 4/2013

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Z miejscem na motocyklowe hobby

Aneta i Robert zrobili dużo, żeby utrzymanie domu było przyjazne dla rodzinnego budżetu. Mają przydomową oczyszczalnię ścieków, kolektory słoneczne oraz nowoczesny kocioł na groszek węglowy. Kiedy kocioł się zamortyzuje, a oni sami złapią finansowy oddech po budowie, zamierzają założyć pompę ciepła.

Robert jest zapalonym motocyklistą. Konstruuje motocykle, bierze udział w zlotach. Między innymi dlatego nie wyobrażał sobie zamieszkania z żoną w mieszkaniu w warszawskim bloku. Chciał mieć własny dom z dużym garażem i miejscem, gdzie mógłby poświęcić się swojemu hobby. Ale nie myślał tylko o sobie.

Lepiej poza miasteczkiem

Dwa lata po ślubie małżeństwo kupiło działkę o powierzchni 1300 m2. Znajdowała się w miasteczku, w którym urodził się i wychował pan Robert. W 2005 r., tuż przed podwyżką cen ziemi, kosztowała 35 000 zł. Aneta i Robert jeszcze nie wiedzieli, że ostatecznie dom, zaprojektowany na ich indywidualne zamówienie, stanie gdzie indziej.

 

Nie przewidywałem, że w krótkim czasie otrzymam w spadku większą działkę, położoną kilka kilometrów od zakupionej wcześniej posesji – opowiada Robert. – Inaczej nie kłopotałbym się kupnem ziemi w środku miasteczka. Zdecydowanie lepsza dla nas jest lokalizacja poza nim, ze względu na moje, głośne dla sąsiadów, zamiłowanie do motocykli oraz na podjętą w międzyczasie działalność gospodarczą związaną z wywozem ścieków. Z obu zajęć wynika potrzeba garażowania dużych pojazdów, więc im większa działka z dala od sąsiadów, tym lepiej. Gdybym wcześniej wiedział, że otrzymam działkę, poprosiłbym architekta o zaprojektowanie parterowego domu. Ale dobrze jest, jak jest. Nie zdecydowaliśmy się na wykonanie nowego projektu, bo już ten pierwszy dopasowywaliśmy pod siebie. W 2008 r. dwa projekty: budynku mieszkalnego i budynku do działalności gospodarczej kosztowały łącznie 5500 zł.

Lilianna Jampolska

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 4/2013
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 4/2013

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze