Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 4/2013

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Drzwi zewnętrzne i wewnętrzne

Wybieranie drzwi zewnętrznych i wewnętrznych, to znak, że budowa ma się ku końcowi. Dla wielu kupujących to przyjemność, inni czują się przytłoczeni mnogością ważnych do uwzględnienia parametrów technicznych i estetycznych, jak również wyjątkowo bogatą w tej dziedzinie ofertą rynkową. Co się liczyło podczas zakupu drzwi, na jakie elementy zwracali szczególną uwagę, wreszcie czy wybór okazał się trafny – opowiedzieli nam wieloletni użytkownicy domów jednorodzinnych.

Fakt, że najczęściej już w projekcie budynku określa się wymiar i typ drzwi, może stanowić dobry początek poszukiwań. Aby jednak dokonać rozsądnego wyboru, należy wziąć pod uwagę jeszcze wiele innych kryteriów. Jedno jest pewne, w przypadku drzwi zewnętrznych i wewnętrznych kierowanie się tylko niską ceną może doprowadzić późniejszych użytkowników na manowce. Drzwi to jeden z najczęściej oglądanych i eksploatowanych elementów budynku – muszą być solidne, bezpieczne i ładne.

DRZWI ZEWNĘTRZNE

Idealne drzwi wejściowe to takie, które (oprócz wyżej wymienionych cech) powinny być dodatkowo: ocieplone, dobrze izolowane akustycznie, odporne na działanie czynników atmosferycznych, no i oczywiście mieć rozsądną cenę. Nietrudno się domyślić, że z takimi cechami drzwi nie mogą być bardzo tanie.

 

Ale zacznijmy od rzeczy najprostszej, czyli... wygody. Aby komunikacja drzwiami wejściowymi była dostatecznie funkcjonalna, ich wysokość powinna mieścić się w przedziale 201– 210 cm, natomiast szerokość 90 cm i więcej (dotyczy otworu z wstawioną już ościeżnicą). Przy takich wymiarach łatwo wejść do domu z zakupami lub bagażem, wjechać do sieni na wózku. Ważny jest sposób otwierania – lepiej, gdy skrzydło otwiera się na zewnątrz. Wtedy trudniej je wyłamać, woda nie wpływa do środka, nie zajmuje miejsca w wiatrołapie, jest bardziej szczelne (wiatr dociska je do ościeżnicy). Takie drzwi wymagają jednak odpowiedniego podestu, o głębokości co najmniej półtora metra.

Lilianna Jampolska
fot. Pol-Skone

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 4/2013
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 4/2013

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".