Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 4/2013

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Pokrycia dachowe i rynny

Rodzaj pokrycia wybieramy już na etapie powstawiania projektu. Architekt dopasowuje do niego wytrzymałość więźby. Często jednak w trakcie budowy koncepcje się zmieniają. Wówczas zawsze konieczna jest konsultacja z projektantem, nierzadko polegająca na powtórnych przeliczeniach. Ale to dopiero początek zmagań z dachem. Najistotniejsze jest fachowe ułożenie pokrycia i zamontowanie orynnowania. Od nich zależy szczelność i trwałość dachu. Zanim wybierzemy ekipę, obejrzyjmy kilka dachów przez nią wykonanych, popytajmy właścicieli. Dekarze z polecenia to gwarancja solidności i mniejsze prawdopodobieństwo popełnienia błędów.

Inwestorzy budujący obecnie domy najczęściej decydują się na dachówki (ceramiczne, cementowe) lub blachodachówkę, rzadziej na blachę płaską lub gont bitumiczny. Nieliczni wybierają gont drewniany czy strzechę. Szczególnie dwa pierwsze z daleka trudno odróżnić. Obecnie też w kosztach nie są to już duże różnice.

 

Dobrej jakości blachodachówka znanego producenta na średniej wielkości, prosty dach dwuspadowy będzie tańsza o 2000–3000 zł w porównaniu z dachówką cementową. Koszty ułożenia dachu też będą się różniły nieznacznie. Zanim podejmiemy ostateczną decyzję odnośnie rodzaju pokrycia, warto zlecić wykonanie wycen kilku składom budowlanym i porównać ceny np. dachówki i blachodachówki w komplecie ze wszystkimi obróbkami blacharskimi i kosztem ułożenia dachu.

 

Powszechnie przyjęło się, że w przypadku dachówek klientów odstraszają ceny akcesoriów. Prawdą jest, że wszelkie dachówki końcowe, kominki wentylacyjne, drabinki przeciwśnieżne są drogie, ale w większości dachów udaje się z wielu z nich zrezygnować. Jeśli zależy nam na maksymalnym obniżeniu kosztów, specjalne dachówki możemy zastąpić blachą, choć nie każdemu taka alternatywa się spodoba.

 

Dachówki cementowe są nieznacznie tańsze od ceramicznych. Dobrze jest śledzić ceny, szczególnie w okresie zimowym, bo spora część producentów co jakiś czas organizuje różnego typu promocje. Możemy wówczas kupić dachówki ceramiczne w podobnej cenie jak cementowe albo nawet nieco tańsze.

Joanna Dąbrowska
fot. Röben

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 4/2013
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 4/2013

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".