Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 4/2013

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Wymiana bramy garażowej

Najmniej kłopotliwa jest wymiana bramy na model tego samego typu i o podobnych wymiarach, bo prace ograniczą się do zdemontowania ościeżnicy, wyrównania ewentualnych ubytków w murze i założenia nowego obramowania. Najczęściej jednak inwestorzy wymieniają zniszczoną bramę rozwieraną na segmentową bądź uchylną, o większym rozmiarze, bo są one bardzo wygodne w użytkowaniu.

Niezbędne pomiary

Bramę uchylną o standardowych wymiarach możemy kupić w składzie budowlanym i zamontować samodzielnie. Wcześniej jednak musimy zmierzyć zarówno wymiary otworu wjazdowego, jak i wysokość nadproża, szerokość ścianek bocznych oraz głębokość wolnej przestrzeni pod sufitem. Jeśli natomiast zdecydujemy się na montaż bramy segmentowej, która z reguły powstaje na zamówienie, samodzielne pomiary przydadzą się jedynie podczas wstępnego wyboru modelu. Ze względu na bardziej rozbudowaną konstrukcję, w porównaniu do bram uchylnych, właściwe pomiary powinien wykonać przedstawiciel producenta. Pamiętajmy, by uwzględnić przy tym grubość nowych warstw podłogowych, jeśli zmieniana będzie także posadzka w garażu.

Przygotowanie otworu wjazdowego

Obecnie najczęściej wymianie podlegają bramy rozwierane, których skrzydła przytwierdzane były do drewnianej ramy za pomocą zawiasów. Po zdjęciu skrzydeł ramę najłatwiej zdemontować, przecinając ją na każdym boku w dwóch miejscach, co umożliwia wyciągniecie jej odcinkami z muru.

 

W ten sposób ogranicza się ewentualne uszkodzenia tynku wokół ramy. Zaprawą wystarczy wypełnić pozostały po niej rowek. Po demontażu bramy rozwieranej, uzyskujemy otwór wjazdowy szerszy i wyższy o kilkanaście centymetrów, bo nową bramę montujemy zwykle od środka garażu. Ponadto krawędzie prowadnic bramy uchylnej wystają jedynie 5–10 mm poza obrys muru, a w przypadku bramy segmentowej – w całości osłania je ściana.

Cezary Jankowski
fot. Krispol

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 4/2013
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 4/2013

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".