Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 4/2013

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Ściany zewnętrzne

Z jakich materiałów wznieść ściany? To pytanie zadaje sobie większość osób planujących swój pierwszy dom. Obecnie jednak spotykamy świadomych inwestorów, którzy sporo już wiedzą na temat dostępnych rozwiązań technologicznych. Rzadko kto dziś budowę wymarzonego domu prowadzi „pod linijkę” wg danych projektowych, czy po prostu polegając na zdaniu ekipy. Chcąc uprościć podjęcie decyzji, opisujemy kilka wybranych wariantów wykonania przegród ściennych, a także obliczenia parametrów cieplnych i kosztów ich postawienia.

Zatem murowane jedno-, dwu- czy trójwarstwowe, a może jeszcze inne? Szukając materiałów ściennych, chcemy, by miały jak najlepsze parametry. Jest to jednak bardzo dalekie od rzeczywistości, gdyż niektóre własności wyrobów murowych wzajemnie się wykluczają, np. bloczek o bardzo dobrej izolacyjności cieplnej będzie miał mniejszą wytrzymałość na ściskanie i słabszą zdolność do tłumienia dźwięków. Dlatego właśnie wznoszone są ściany warstwowe – połączone ze sobą materiały o różnych właściwościach gwarantują korzystne cechy całej ściany.

 

Ściany jednowarstwowe nadal u nas wznosi się dość rzadko. Wynika to częściowo z powątpiewania inwestorów w to, czy mur bez izolacji termicznej może być wystarczająco ciepły oraz z powodu konieczności starannego wykonania – o co dość trudno na małych budowach. Aby spełniały one swoje zadanie, muszą być pozbawione mostków termicznych, czyli wykonane w sposób jednorodny. Co to oznacza? Otóż do ich murowania używa się wyłącznie specjalnych zapraw ciepłochronnych lub cienkowarstwowych klejowych, a wieńce i nadproża, jeśli nie są kształtkami systemowymi (czyli są wylewane z betonu na budowie), trzeba koniecznie ocieplić i osłonić od zewnątrz „płytką” z właściwego materiału ściennego. Warto także pamiętać, że nośna przegroda jednowarstwowa wymaga szerszych fundamentów niż dwuwarstwowa.

 

Możliwa do uzyskania w tym przypadku ciepłochronność, przy ekonomicznie i technicznie uzasadnionej grubości ściany, wynosi ok. 0,25 W/(m2·K). Przegrody jednowarstwowe (jednorodne) wznosi się najczęściej z odpowiednich odmian betonu komórkowego oraz ceramiki poryzowanej. Porównamy ich parametry i koszty w dalszej części artykułu, analizując konkretne rozwiązania materiałowe.

Monika Dąbrowska
fot. Grupa Silikaty

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 4/2013
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 4/2013

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".