Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 4/2013

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Posadzka w salonie

Salon – wizytówka domu. To w nim spędzamy większość czasu, przyjmując gości, bawiąc się z dziećmi i oglądając telewizję. Wybór posadzki do tzw. dużego pokoju uzależnia się od intensywności jej użytkowania (czy będziemy po niej chodzić w butach, czy tylko w kapciach, czy mamy dzieci i zwierzęta), od przewidywanej długości eksploatacji oraz, przede wszystkim, od budżetu, jakim dysponujemy.

W domach jednorodzinnych salon jest sercem domu. Obecnie często łączony jest z jadalnią lub otwartą kuchnią. Zwykle wychodzimy z niego na taras. Jego posadzka powinna nie tylko komponować się z wnętrzem i stylem domu, ale również być odporna na zarysowania, zaplamienia oraz łatwa do utrzymania w czystości. Na rynku jest ogromny wybór materiałów o różnym wykończeniu powierzchni i właściwościach. Podpowiadamy zatem, co wybrać.

1. Płytki ceramiczne

Występują w tysiącach kolorów, wzorów i kształtów. Dają nam więc nieograniczone możliwości aranżacyjne, dobrze też wyglądają w połączeniu z innymi materiałami (np. parkietem). Producenci często zmieniają kolekcje – średnio raz do roku pojawiają się nowe wzory – zatem wybierajmy wyroby uniwersalne, czyli takie, które nie wyjdą zbyt szybko z mody. Na co więc zwrócić uwagę przed zakupem okładziny ceramicznej?

 

Wielkość płytek powinno się dobierać z uwzględnieniem wielkości pomieszczenia. Te w dużych formatach optycznie powiększą niewielki salon, z kolei te mniejsze (np. 30 x 30 cm) – będą źle wyglądać w obszernych wnętrzach. Należy przede wszystkim unikać skrajności – w salonie o powierzchni 20 m2 dobrze będą się prezentowały płytki w formatach 40 x 40, 45 x 45 lub 60 x 60 cm. Większe (na rynku są gresy np. o wym. 120 x 120 cm) będą wyglądały karykaturalnie. Wielkość okładziny wpływa również bezpośrednio na cenę robocizny.

 

Dużych płytek wcale nie układa się łatwiej ani szybciej, a wszystko dlatego, że wyroby wielkoformatowe wymuszają bardzo staranne przygotowanie podłoża, są ciężkie – trudno więc je przenosić – oraz muszą swobodnie pracować na posadzce – do ich układania trzeba używać klejów odkształcalnych klasy S1.

Monika Dąbrowska
fot. Ceramika Paradyż

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 4/2013
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 4/2013

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".