Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 4/2013

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Okna

Okna mimo prostej budowy ciągle są udoskonalane pod względem zastosowanych materiałów i właściwości użytkowych. Nowości, początkowo o dość wysokiej cenie, w krótkim czasie stają się standardem, nieznacznie odbiegającym od obecnego poziomu cenowego. Zanim zdecydujemy o wyborze rodzaju okien, oprócz walorów estetycznych (koloru i materiału profili), powinniśmy wziąć pod uwagę rachunek ekonomiczny, zachowując rozsądne proporcje między nakładami inwestycyjnymi na nowoczesne, bardzo ciepłe okna, a spodziewanym zmniejszeniem kosztów ogrzewania.

Energooszczędność to dominujący kierunek rozwoju w obecnie produkowanej stolarce okiennej. W dobie dążenia do ograniczenia zużycia energii, szczególne znaczenie ma uzyskanie możliwie jak najlepszej izolacyjności cieplnej okien. Zależnie od udziału powierzchni przeszklonej w przegrodach zewnętrznych, straty ciepła tą drogą mogą sięgać ponad 50% ogólnego zapotrzebowania na ciepło do ogrzewania. Choć formalne wymagania odnośnie ciepłochronności okien są dość liberalne – współczynnik U nie może przekraczać 1,7 lub 1,8 W/(m2•K) – zależnie od strefy klimatycznej – to niemal wszystkie oferowane modele mają ciepłochronność przynajmniej 1,2–1,5 W/(m2•K).

 

O izolacyjności cieplnej okna decyduje nie tylko przenikalność oszklenia i profili, ale również udział powierzchni szyb w całym oknie. Ze względu na ciepłochronność ram mniejszą od stosowanego obecnie oszklenia, okna małe charakteryzować się więc będą nieco gorszym współczynnikiem U, niż okna duże, z mniejszym udziałem profili okiennych. W najnowszych rozwiązaniach okna jako całość uzyskują już przenikalność cieplną na poziomie 0,7–0,8.

Kiedy to się opłaca?

Powierzchnia okien w przeciętnym domu jednorodzinnym nie przekracza 20% powierzchni użytkowej, ale straty ciepła tą drogą w przeliczeniu na 1 m2 powierzchni przegrody są kilkakrotnie większe, niż przez równoważną powierzchnię ściany, stropu czy dachu. Wstępną ocenę opłacalności zamontowania droższych okien o wysokiej ciepłochronności możemy przeprowadzić sami, uwzględniając różnice w przenikalności cieplną oferowanych modeli.

Cezary Jankowski
fot. Vetrex

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 4/2013
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 4/2013

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".