Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 4/2013

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Markizy

Nadmiar słońca bywa uciążliwy, szczególnie latem, ale już wiosną może dawać się nam we znaki. Przeszkadza w spożywaniu posiłków i relaksie na tarasie. Ponadto promienie wpadające przez duże okna tarasowe mogą za bardzo nagrzewać wnętrze. Sposobem na poradzenie sobie ze zbyt dużym nasłonecznieniem tarasu jest zamontowanie markiz, najlepiej wyposażonych w napęd elektryczny.

Jeśli planujemy budowę domu z niezadaszonym tarasem, powinniśmy już na etapie stanu surowego pomyśleć o markizach. Niektóre bowiem trudno zamontować do wykończonej elewacji, ocieplonej grubą warstwą styropianu lub wełny mineralnej. Wymaga to odpowiednich kotew i doświadczenia wykonawcy.

 

Na początek warto prześledzić ofertę producentów by optymalnie dopasować rozmiar wyrobu do wielkości tarasu i odpowiednio wcześniej przewidzieć sposób montażu. Markizy składają się z aluminiowej konstrukcji, na której jest naciągnięte poszycie. Rura nawojowa, na którą zwiją się poszycie i ramiona połączone są z belką mocującą, przytwierdzaną do ściany lub nadproża nad tarasem. Niektóre modele mają dodatkowe wsporniki ramion. Wewnątrz ramion umieszczone są sprężyny, które pociągane łańcuchem lub linką stalową składają i rozkładają markizę.

 

Przed zakupem warto poprosić o wycenę kilka punktów usługowych. Fachowcy powinni przyjechać na miejsce i dobrać rodzaj markizy, jej wymiary, sposób montażu oraz sterowanie do stopnia nasłonecznienia i kształtu tarasu oraz powierzchni, jaką chcemy zacienić. Ponadto firma powinna zamontować osłonę i napęd (jeśli na taki się zdecydujemy), udzielić gwarancji oraz zapewnić serwis, np. naprawę siłownika lub czyszczenie poszycia.

Joanna Dąbrowska
fot. ©Somfy

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 4/2013
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 4/2013

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".