Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 4/2013

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Odkurzanie centralne

Odkurzacz centralny to urządzenie o dużej mocy, montowane najczęściej w garażu, połączone z pomieszczeniami domu systemem ukrytych w ścianach rur. Choć taką instalację trzeba starannie zaplanować (najlepiej na etapie projektowania domu), warto podjąć ten wysiłek, bo żaden tradycyjny odkurzacz nie zapewni równie cichego, wygodnego i higienicznego sprzątania.

Centralne odkurzanie może kosztować nawet kilka tysięcy złotych, ale jeśli poszczególne elementy systemu właściwie się dobierze, a potem fachowo zamontuje według projektu, będzie to rentowna inwestycja. Przy dobrze wykonanej instalacji sprzątanie jest komfortowe – w przeciwieństwie do tradycyjnych rozwiązań nie trzeba ciągnąć za sobą odkurzacza, a opróżnianie pojemnika na śmieci jest rzadsze.

 

Ponadto, wbrew obiegowej opinii, instalacja jest czysta, bo prędkość przepływu powietrza przez rury wynosi ponad 100 km/h, więc zanieczyszczenia i zarazki nie mogą przywrzeć do ich ścianek. Zresztą powietrze z systemu i tak nie jest wpuszczane do wnętrza domu, lecz po wstępnym przefiltrowaniu wydmuchiwane na zewnątrz. Dzięki temu odkurzanie nie powoduje ruchu powietrza we wnętrzach i wzbijania kurzu, co szczególnie liczy się w domach alergików. Poza tym w odkurzaczach przenośnych priorytetem są małe wymiary, niewielka masa oraz cicha praca, co przekłada się na efektywność. W urządzeniu centralnym bez problemu można zastosować silnik o wysokiej mocy i duży wentylator, a hałas urządzenia, ulokowanego w garażu, nie jest zbyt istotny.

 

W odkurzaczu przenośnym filtr musi oczyszczać zasysane powietrze (bo jest z powrotem wdmuchiwane do pomieszczenia) – dokładne filtry znacznie obniżają siłę ssania. Nie dotyczy to odkurzaczy centralnych, bo powietrze wydmuchiwane jest na zewnątrz budynku, a filtr jedynie chroni silnik i wentylator.

Małgorzata Kolmus
fot. Beam (Electrolux)

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 4/2013
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 4/2013

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".