Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 4/2013

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Wanna czy brodzik?

PYTANIE CZYTELNIKA: Przy najbliższym remoncie planuję montaż kabiny prysznicowej w łazience – prowadzę intensywny tryb życia i nie mam czasu na długie kąpiele w wannie. Obawiam się jednak, że ścianki kabiny będą wymagały żmudnego czyszczenia. Ponadto trzeba dobrać do niej brodzik, tak by powstała spójna całość. W przypadku wanny jest prościej – wystarczy wybrać odpowiedni kształt, wielkość i obudować ją płytkami – dlatego ciągle nie jestem pewna swojej decyzji.

REDAKCJA: Zarówno asortyment wanien, jak i brodzików oraz kabin jest obecnie bardzo szeroki. Producenci prześcigają się we wzornictwie i rozwiązaniach ułatwiających czyszczenie. Najłatwiej wybrać gotowy zestaw – z jednej serii danego producenta. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że brodzik pod każdym względem jest idealnie dopasowany do kabiny. 

 

Gdy łazienka jest duża, bez problemu ustawimy w niej zarówno wannę, jak i brodzik. W mniejszej natomiast trzeba najczęściej wybierać między tymi urządzeniami albo postawić na inne rozwiązanie. Funkcje wanny i natrysku można połączyć poprzez zainstalowanie na wannie parawanu lub zastosowanie wanno-kabiny.

Relaks i wygoda

Jedni wolą szybką kąpiel pod prysznicem, inni – długie odprężające kąpiele w solach leczniczych lub kosmetycznych, które umożliwia wanna. Dla osób starszych, niepełnosprawnych, otyłych łatwiejsze od kąpieli w wannie jest korzystanie z odpowiednio przystosowanego natrysku (z płytkim lub płaskim brodzikiem, tzw. tacą, albo jedynie z kratką odpływową, zamontowaną w posadzce). Zarówno wśród wanien, jak i kabin znajdziemy modele ze specjalnymi uchwytami czy siedziskami. Są też wanny z otwieranym wejściem w ściance.

 

Komfort kąpieli pod prysznicem zwiększy hydromasaż – w tym celu można zastosować panel do hydromasażu bądź zamontować kabinę wielofunkcyjną z oprogramowaniem, która zapewni hydromasaż, a nawet saunę. Za najwygodniejsze uważane są brodziki o wymiarach min. 90 × 90 cm.

 

Wygoda i upodobania powinny odgrywać kluczową rolę podczas wyboru między wanną i brodzikiem. Na szczęście nawet do małej łazienki można dopasować odpowiedni model wanny.

Małgorzata Kolmus
fot. Graff

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 4/2013
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 4/2013

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".