Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 4/2013

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Woda w ogrodzie

Nawet niewielkie oczko wodne poprawia mikroklimat i wabi do ogrodu ptaki i owady. Przydomowy basen to natomiast wielka frajda dla całej rodziny. Właśnie z tych powodów wielu właścicieli ogrodów decyduje się na zbiornik wodny, pomimo niemałych kosztów jego budowy i utrzymania.

Oczka i stawy

Naturalna wielkość

 

W dużym ogrodzie można pokusić się o staw (z kaskadą lub strumieniem). Im większy jest bowiem zbiornik, tym mniej wymaga troski, bo mniejsze są wahania temperatury wody, łatwiej zachodzą procesy samooczyszczania i powstaje równowaga biologiczna. W płytkich oczkach podczas upałów woda nadmiernie się nagrzewa (co sprzyja namnażaniu glonów) i odparowuje. Zaleca się by zbiornik miał powierzchnię min. 10–15 m2 i głębokość min. 1 m – mróz nie uszkodzi roślin i nie spowoduje śnięcia ryb. Niecka może być płytsza (ok. 40 cm), jeśli nie będą w niej hodowane ryby ani uprawiane rośliny strefy głębokiej (lilie wodne). Bardziej naturalnie wyglądają oczka o falistym kształcie, jednak w nowoczesne, minimalistyczne ogrody lepiej wpasowują się zbiorniki geometryczne.

 

Uszczelnienie wykopu

 

Przed wykonaniem wykopu pod zbiornik, wierzchnią, urodzajną warstwę ziemi, tzw. próchnicę (sięga ok. 20 cm w głąb i ma ciemny kolor) należy zdjąć, nie mieszając jej z jaśniejszym podglebiem, i składować w pryzmie – przyda się do rozplantowania pod trawnikiem lub na rabatach (ziemię z głębszych partii można wykorzystać do uformowania pagórków w ogrodzie). Dno zagłębienia trzeba zagęścić. Wykop musi być nieco większy i głębszy od docelowego zbiornika, jeśli uszczelniony ma być folią (trzeba bowiem pod nią wysypać 20 cm warstwę piasku) albo wykładziną EPDM (dno wzmacnia się betonem). W każdym przypadku na dnie wykopu warto wykonać dodatkowe zagłębienie na pompę lub donice z roślinami strefy głębokiej (zimą będzie to także dobre schronienie dla ryb). Trzeba też wyprofilować ścianki i brzegi oczka. Półki ukształtowane ściankach powinny mieć przynajmniej 30 cm szerokości, aby bez problemu umieścić na nich kosze z roślinami. Łagodnie opadające brzegi zbiornika umożliwią drobnym zwierzętom swobodny dostęp do wody.

Małgorzata Kolmus

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 4/2013
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 4/2013

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".