Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 4/2014

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Klimatyzacja

Instalacja klimatyzacyjna to element, o którym użytkownicy Internetu wyrażają skrajne opinie. Dla jednych jest praktycznie niezbędnym elementem nowoczesnego budynku i jedynym sposobem osiągnięcia komfortowych warunków w letnie miesiące. Dla innych zaś to fanaberia – niepotrzebna, a nawet szkodliwa. I jak to zwykle bywa w tak kontrowersyjnych sprawach, każda ze stron ma co najwyżej tylko trochę racji, a w przytaczanych argumentach więcej jest „mitologii”, niż rzetelnych faktów. Co się dzieje, gdy pada na forum internetowym pytanie o zasadność stosowania klimatyzatorów?


Czy w Polsce, w której mamy tylko 2 miesiące lata, opłaca się montować w domu klimatyzatory? Czy dają one także możliwość ustawienia ich na grzanie? Jak często czyści się klimatyzację w domu?

 

Co odpowiadają entuzjaści klimatyzacji?

 

W dzisiejszym budownictwie klima to podstawa, ale jeśli już, to tylko inwerter i to dobrej firmy. Do tego pilnować czyszczenia i odgrzybiania. Oczywiście, że można grzać, jak weźmiesz dobrej firmy, to bez problemu nawet przy -20°C na zewnątrz.

 

Co do znaczenia dobrej jakości oraz konieczności utrzymania czystości w instalacji – pełna zgoda. Jednak skuteczne ogrzewanie przy -20°C to już gruba przesada. W takich warunkach nie radzi sobie znakomita większość pomp ciepła wykorzystujących powietrze zewnętrzne. Ich sprawność, wyrażona współczynnikiem COP, w tak niskiej temperaturze jest bardzo niska. A trzeba sobie uświadomić, że pompy ciepła to urządzenia projektowane specjalnie do ogrzewania, także w niskiej temperaturze. Klimatyzatory są zaś zoptymalizowane do chłodzenia.

 

Klimatyzator nie musi być też koniecznie urządzeniem typu inwerter, czyli dostosowującym swą moc do zmiennego zapotrzebowania na chłodzenie. W dobrze skonfigurowanej instalacji również urządzenie bez tej funkcji będzie działało dobrze.

 

Odpowiedź przeciwników klimatyzacji nadeszła szybko:

 

Ha, ha, podstawa... Pewnie jeszcze tak ważna, jak umywalka w łazience :)
Klimatyzacja dla mnie to dobro i zło, jak ma się dobrze ocieplony dom, to latem tak się nie nagrzewa i spokojnie można mieszkać w bardziej naturalnych warunkach, jakie wnosi nam do domu to, co się dzieje na zewnątrz. Jak ktoś ma potrzebę, to może zamontować klimatyzację, ale potem trzeba to użytkować z głową, by nie zrobić sobie krzywdy, liczyć się ze sporo większymi kosztami za energię elektryczną i corocznym odgrzybianiem i przeglądem. Ja czasem wolę w lato się pomęczyć i korzystać z pięknej pogody, niż zamykać okna i schładzać pomieszczenia odcinając się od świata

Jarosław Antkiewicz
fot. Hydropol Dekor

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 4/2014
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 4/2014

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".