Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 4/2014

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Rolety, żaluzje, okiennice i markizy

Większość osłon zewnętrznych nie tylko ogranicza dostęp światła do pomieszczeń. Najbardziej docenia się termoizolacyjne i akustyczne własności rolet, żaluzji fasadowych i okiennic. Wśród Czytelników, z którymi rozmawialiśmy, są również użytkownicy markiz tarasowych. Nie zależało im na dodatkowym ociepleniu okien, a właśnie na ograniczeniu jaskrawego słonecznego światła na tarasie i w domu. Na podstawie czterech wypowiedzi można porównać walory użytkowe podstawowych osłon zewnętrznych.


Osłony zewnętrzne należą do grupy dodatkowego wyposażenia domów. Akcesoria te cieszą się dużym zainteresowaniem, ponieważ mają wiele walorów użytkowych, poprawiających komfort i estetykę mieszkania. Dzięki nim wnętrza nabierają prywatności, są bardziej ciche, w lecie nie nagrzewają się nadmiernie od słońca, w zimie nie tracą ciepła. Producenci osłon zadbali o wygodną obsługę – ręczną, albo elektryczną z możliwością połączenia z automatyką domową. Ci, którzy nie zamontowali osłon podczas stawiania budynku, w każdej chwili mogą je dołożyć bez poważnego remontu.

ROLETY ZEWNĘTRZNE

Walory użytkowe. Spośród różnych rodzajów osłon zewnętrznych, rolety mają najwięcej zalet. W czasach, kiedy kładzie się wyjątkowy nacisk na energooszczędność, trudno nie docenić ich termoizolacyjnych własności. Specjaliści wyliczyli, że w zimie ograniczają straty ciepła z promieniowania przez okna nawet do 50%, pod warunkiem szczelnego zapuszczania rolet z nastaniem zmierzchu i opuszczania domu na dłużej. Jeszcze większy procent termoizolacyjności osiągają latem, chroniąc wnętrza przed nadmiarem gorąca.

 

Dzięki roletom uzyskuje się oszczędności w kosztach ogrzewania budynku oraz używania energii elektrycznej, czerpanej przez niezwykle energochłonne urządzenia klimatyzacyjne. Podkreśla się również inne zalety, na przykład izolację akustyczną. Pancerz wypełniony materiałem izolacyjnym ma jednocześnie właściwości tłumiące hałas z zewnątrz, średnio o 10 dB. Częściowo lub szczelnie zaciągnięte rolety stanowią znakomitą izolację przed światłem w czasie snu, chwilowego relaksu, podczas oglądania telewizji.

 

Ponieważ trwałość rolet oblicza się na kilkadziesiąt lat, przez ten okres chronią okna przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi (wiatrem, śniegiem, deszczem, promieniami UV), przedłużając tym samym ich trwałość. Choć standardowe rolety najczęściej zabezpiecza się systemem alarmowym i kontaktronami, w rejonach szczególnie narażonych na włamania lub nie objętych ochroną firm monitorujących budynki, nadal chętnie wybiera się wzmocnione rolety zewnętrzne z atestem odporności na włamanie.

Lilianna Jampolska
fot. Aluprof

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 4/2014
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 4/2014

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".