Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 4/2014

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Narzędzia i sprzęt ogrodowy

Zakup narzędzi wysokiej jakości wydaje się bardziej ekonomicznym sposobem na zgromadzenie niezbędnego w ogrodzie sprzętu, niż kilkakrotne kupowanie taniego, nietrwałego, a przy tym najczęściej po prostu niewygodnego w użytkowaniu. Współcześnie projektowane i produkowane z droższych, nowoczesnych materiałów narzędzia są dopracowane, wytrzymałe i praktyczne. Chętnie kupują i użytkują je nasi rozmówcy. Podzielili się z nami swoimi opiniami i praktycznymi doświadczeniami.


Ułatwienie oraz przyspieszenie prac pielęgnacyjnych jest celem wszystkich właścicieli ogrodów, bez względu na to, czy są one małe czy duże. Producenci starają się im to umożliwić, wytwarzając do każdej ogrodowej czynności narzędzia o rozmaitym standardzie. Dzięki temu można je optymalnie dobrać do własnych możliwości finansowych, jak również fizycznych, zwracając baczną uwagę na to, że zbyt ciężkie albo zbyt małe narzędzia utrudniają i wydłużają prace. Zaopatrując się w nowy sprzęt ogrodniczy, trzeba w pierwszym rzędzie zwracać uwagę na użyteczność, a dopiero potem na jego wygląd. Warto postawić na jakość i trwałość, nigdy na niską cenę, gdyż w dłuższej perspektywie to się po prostu nie opłaca.

 

Najogólniej ujmując, małe ogrody obsługuje się głównie narzędziami ręcznymi. Średnie – ręcznymi i z napędem elektrycznym. Duże natomiast – ręcznymi, uzupełniając je niezbędnym zestawem narzędzi z napędem elektrycznym oraz spalinowym. Powinniśmy skompletować taki zestaw narzędzi, aby dały szansę prowadzenia różnorodnych prac bez większego, niż jest to konieczne, wysiłku.

CIĘCIE, STRZYŻENIE I FORMOWANIE ROŚLIN

Wiosna to okres intensywnego cięcia drzew i krzewów. Wykonuje się je narzędziami ręcznymi lub mechanicznymi. Aby nie uszkodziły roślin, muszą mieć ostre ostrza oraz odpowiednio dobrany kąt ich rozwarcia, w zależności od grubości obcinanych gałęzi.

 

Narzędzia ręczne

 

Sekatory. Jednoręczne służą do cięcia pędów o średnicy 15 mm, dwuręczne – o średnicy do 40 mm, natomiast modele wyposażone w specjalną przekładnię zębatą bez trudu usuną gałęzie o grubości do 55 mm. W sprzedaży znajdują się także sekatory z ostrzami zapobiegającymi wysuwaniu się pędów, obrotową głowicą, akumulatorem oraz dla osób leworęcznych.

 

W dwuręcznych, np. typu tukan, długie rączki tworzą dźwignie i odciążają użytkownika – cięcie wymaga użycia mniejszej siły, a narzędzie sięga do wyżej położonych gałęzi. Modelem o podobnym działaniu jest sekator typu żyrafa, który przeznaczono do wymiennego osadzania na teleskopowej lancy. Sekator żyrafę można zastąpić piłą typu lisi ogon (z łukowatym brzeszczotem), która obetnie gałęzie o grubości 40–100 mm. W ogrodzie do cięcia żywych konarów przydaje się również uniwersalna piła z prostym brzeszczotem, a do obróbki suchego drewna – piła kabłąkowa.

 

Nożyce do żywopłotu i formowania roślin. Mogą mieć długie proste lub pofalowane ostrza, dodatkowo pokryte teflonem oraz gumowe odbijacze na uchwytach.

 

Siekiery, kliny. Powinni je kupić właściciele dużych zadrzewionych ogrodów oraz kominków.

Lilianna Jampolska
fot. Fiskars

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 4/2014
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 4/2014

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".