Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 4/2014

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Osprzęt elektroinstalacyjny

Widoczny we wnętrzach domów osprzęt elektroinstalacyjny przestał już służyć wyłącznie do pobierania prądu i uruchamiania urządzeń elektrycznych. Łączniki i gniazda mogą być także istotnym elementem dekoracyjnym każdego wnętrza. Bogata oferta rynkowa z pewnością pozwoli je dopasować do dowolnego stylu.


Instalacja elektryczna jest niezbędnym elementem każdego domu. To do niej przyłączone jest oświetlenie, dzięki niej można korzystać z urządzeń pobierających prąd. A tych nie brakuje i cały czas przybywa. Telewizory, komputery, ładowarki, sprzęt audio i AGD to standard niemal w każdym domu. Dlatego gniazdka i łączniki są w użyciu codziennie, nawet gdy nie zwracamy na nie uwagi.

 

Osprzęt elektrotechniczny to jednak coś więcej, niż tylko „klucz” do prądu. Nowoczesne gniazdka i łączniki mogą znacząco wpływać na komfort i wygodę mieszkańców, a ponadto być ozdobą każdego domu. Rynkowy wybór tego typu elementów jest ogromny. Jak odnaleźć się w tym gąszczu?

Dopasowane do wnętrza

Rozmieszczenie osprzętu elektroinstalacyjnego należy zaplanować na etapie projektowania całej instalacji elektrycznej. Dzięki temu unikniemy pracochłonnych przeróbek i kucia ścian oraz plątaniny nieestetycznych kabli podczas eksploatacji domu. Zdarza się to najczęściej, gdy inwestor nie przewidzi wystarczającej liczby gniazd. Warto też zawczasu ustalić lokalizację mebli i sprzętów, pobierających prąd w poszczególnych pomieszczeniach. Do gniazd i łączników musi być bowiem swobodny dostęp, a więc nie mogą być one zasłonięte przez wyposażenie.

 

Łączniki oświetleniowe zwykle umieszcza się wewnątrz pomieszczeń, po tej samej stronie ściany, co klamka drzwi, około 140 cm nad poziomem podłogi (w pokojach dziecięcych lub przeznaczonych dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich – 20–50 cm niżej). Uniformizacja wynika z tego, że wchodząc do pokoju i zapalając światło, nie zastanawiamy się, gdzie na ścianie szukać włącznika – robimy to intuicyjnie. W przypadku mniejszych pomieszczeń, jak łazienka, garderoba czy spiżarnia, łączniki instaluje się zazwyczaj przed wejściem. Z kolei gniazda osadza się w pokojach na wysokości ok. 30 cm od posadzki, a w kuchni i łazience – nad szafkami stojącymi (ok. 110–120 cm). W tych ostatnich pomieszczeniach, ze względu na obecność wody, zarówno gniazda, jak i łączniki powinny znajdować się przynajmniej 60 cm od obrysu wanny lub brodzika.

 

Osprzęt zamontowany w łatwo dostępnych miejscach staje się elementem wyposażenia wnętrza. Można to potraktować jako wyzwanie, ponieważ w sprzedaży są łączniki i gniazda wykonane z rozmaitych materiałów i mają bardzo różnorodną stylistykę i kolorystykę. Dzięki temu dopasujemy je do wystroju każdego pomieszczenia: tradycyjnego i nowoczesnego, eleganckiego i urządzonego bardziej swobodnie itp. Możemy ożywić przestrzeń lub – wybierając elementy o bardziej dyskretnym designie – wtopić je we wnętrze. Wiele zależy od zasobności portfela inwestora, choć producenci oferują zazwyczaj linie standardowe i premium swoich wyrobów.

Norbert Skupiński
fot. Ospel

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 4/2014
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 4/2014

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".