Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 4/2014

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Impregnaty do drewna

Drewno jest bardzo często i chętnie wykorzystywane do budowy i wykańczania domów oraz ich otoczenia – ogrodzeń, elementów małej architektury czy mebli ogrodowych. Materiał ten ceniony jest przede wszystkim za naturalność i wysokie walory estetyczne. Aby zachować je na długo, należy nieco pomóc naturze, stosując odpowiednio dobrane impregnaty.


Drewno to niezwykle solidny budulec, który jednocześnie jest mocno narażony na szkodliwe działanie czynników biologicznych i atmosferycznych. Na przykład sosna czy jodła, cenione za wytrzymałość i sprężystość i chętnie wykorzystywane do konstruowania więźb dachowych, są bardzo podatne na groźną chorobę siniznę, wywoływaną przez grzyby. Wykonane z drewna elementy budowlane domu, małą architekturę na zewnątrz, meble ogrodowe czy ogrodzenia należy więc odpowiednio zabezpieczyć. W tym celu stosuje się impregnację, czyli nasycanie budulca preparatami, które nadają mu odpowiednie cechy i właściwości ochronne, znacząco przedłużając jego żywotność.

Szkodliwe dla drewna

Negatywny wpływ na drewno mają dwa rodzaje czynników: abiotyczne, takie jak temperatura powietrza czy wilgoć, oraz biotyczne – mikroorganizmy.

 

Intensywne działanie promieni UV powoduje nie tylko odbarwienia i zwiększenie chropowatości powierzchni, ale także niszczy ligninę spajającą komórki drewna, co skutkuje jego rozsychaniem i pękaniem. Brak słońca również niekorzystnie wpływa na ten materiał. Na zacienionych ścianach i płotach od strony północnej pojawiają się bowiem mchy, glony i porosty, które zdecydowanie nie stanowią ich ozdoby. Z kolei wilgoć przekraczająca 20% sprzyja występowaniu grzybów, a te wywołują szereg chorób. Wspomniana już sinizna, na którą podatne są drzewa iglaste, charakteryzuje się szaro-czarnymi plamami, które obniżają estetykę drewna. Brunatnica, objawiająca się brązowymi zabarwieniami, może też dodatkowo prowadzić do obniżenia jego wytrzymałości. Atakuje zarówno drzewa iglaste, jak i liściaste. Najbardziej niebezpieczne jest murszenie, które doprowadza drewno do zupełnego rozkładu. Natomiast pleśnie atakują co prawda samą zawilgoconą powierzchnię drewna, ale – podobnie jak inne choroby drzew – są niebezpieczne dla ludzi. Zarówno drewno suche, jak i wilgotne, stanowi natomiast pożywkę dla owadów, które bardzo chętnie się w nim zagnieżdżają. Drążąc korytarze osłabiają jego strukturę, wpływając w ten sposób na trwałość.

 

Jak widać, powodów do impregnacji jest bardzo wiele. Szczególnie w naszym klimacie, gdzie pogoda potrafi być bardzo kapryśna. Dodatkowym argumentem niech będzie kwestia ochrony przeciwpożarowej. Choć drewno jest jednym z najbardziej łatwopalnych materiałów stosowanych w budownictwie, użycie wybranych impregnatów może utrudnić jego zapalenie bądź ograniczyć rozprzestrzenianie się płomieni.

 

Należy przy tym pamiętać, że impregnowanie, choć bardzo istotne, stanowi tylko jeden z elementów konserwacji drewna. Dalszą ochronę i dekorację zapewniają szczelne powłoki z lakierów, lakierobejc, olejów czy farb.

Norbert Skupiński
fot. Lakma

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 4/2014
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 4/2014

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".