Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 4/2014

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Taras na gruncie

Taras usytuowany równo z powierzchnią gruntu to świetny pomysł na powiększenie przestrzeni domu. Pracując lub odpoczywając w takim miejscu, można spędzać nawet większość dnia. To przedłużenie salonu narażone jest jednak na bardzo zmienne warunki pogodowe, dlatego musi być dobrze zaplanowane i wykonane.


Chęć zbliżenia do natury to jedna z najważniejszych motywacji osób budujących domy. Nie dziwi więc rosnąca popularność tarasów, szczególnie tych urządzonych na powierzchni gruntu. Można na nich spędzać czas na wygodnych meblach, zażywając jednocześnie świeżego powietrza. Ten element architektoniczny wykonuje się na wiele sposobów – z zadaszeniem lub bez, na podbudowie naturalnej lub betonowej, z nawierzchnią z płytek lub drewna itp. Niezależnie od wybranej technologii, każdy taras powinien mieć:

 

solidną podbudowę,
ok. 2% spadek do zewnątrz, aby umożliwić odpływ wodzie opadowej,
trwałą, antypoślizgowa i łatwą w konserwacji nawierzchnię (jej kolorystykę warto dobrać do elewacji).

Dobry plan to podstawa

Pierwszym krokiem jest sporządzenie projektu tarasu, zawierającego dokładne wymiary i sposób wykonania nawierzchni.

 

Taras musi być odpowiednio duży, aby zmieścił się na nim stół z krzesłami, ewentualnie leżaki i grill, który należy zlokalizować przynajmniej 1,5 m od mebli, aby uniknąć kłopotliwego zadymienia. Minimalna powierzchnia powinna więc wynosić ok. 15–20 m², ale posiadacze dużego ogrodu mogą sobie oczywiście pozwolić na znacznie większą przestrzeń.

 

Wygodny taras może być użytkowany nawet kilka miesięcy w roku, dlatego trzeba dobrze zaplanować jego lokalizację. Powinna być zaciszna, z dala od ruchliwej drogi i sąsiadów. Najlepiej sprawdza się usytuowanie z tyłu domu, z widokiem na ogród, w pobliżu pomieszczeń użytkowanych najczęściej: kuchni, jadalni i salonu.

 

Skierowanie ku konkretnej stronie świata zależy od indywidualnych upodobań i trybu życia domowników. Najbardziej nasłoneczniony, przez cały dzień, będzie taras położony od południa. Urządzenie go od zachodu zapewni nasłonecznienie szczególnie po południu, co będzie korzystne dla osób, które chcą odpocząć na zewnątrz po pracy. Na tarasie zlokalizowanym od wschodu można spędzać przyjemne poranki, bo właśnie wtedy jest tam najwięcej słońca. Taras po północnej stronie domu będzie natomiast zacieniony praktycznie przez cały dzień.

 

Kwestią gustu jest kształt, choć w praktyce najlepiej sprawdzają się te kwadratowe i prostokątne. Nieregularne mogą być bardziej efektowne, ale ich wykończenie będzie droższe.

Norbert Skupiński
fot. Kamal

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 4/2014
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 4/2014

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".