Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 4/2014

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Okna z PVC i drewniane

To jasne, że ma być ładnie, widno, ciepło i cicho. Ale jakie w związku z tym okna wybrać, jak rozumieć ich parametry techniczne i co koniecznie powinno się znaleźć w wyposażeniu standardowym? Na te oraz wiele innych pytań związanych z wyborem i zakupem okien, odpowiemy w poniższym tekście.


Elementy okienne to przede wszystkim oszklenie, okucia i profile (czyli ramiaki albo inaczej ramy, w branży nazywane profilami), z których wykonuje się skrzydła okienne i ościeżnice. Ramy z drewna czy z PVC? – to pytanie zadawane przez wielu inwestorów. Tak naprawdę wyroby z tych materiałów mają podobne właściwości (trwałość, izolacyjność cieplną), więc decyzję można uzależnić od swoich upodobań i funduszy (drewno wygląda naturalnie, PVC jest tańsze). Mniej popularne w budownictwie jednorodzinnym, bo i sporo droższe, są okna z drewna łączonego z aluminium, samego aluminium oraz te z włókna szklanego. Pamiętajmy, że na własności okien wpływają wszystkie ich elementy składowe, a w szczególności szyby i okucia, które dobiera się zależnie od potrzeb.

Nowoczesne oszklenie

Nie ma w sprzedaży okien fasadowych z pojedynczą szybą. Stosuje się tzw. szyby zespolone – najczęściej z dwóch, ewentualnie trzech tafli, przedzielonych ramkami dystansowymi tak, że odległość między nimi wynosi zwykle 16 mm (rzadziej 12 lub 14 mm). Im ta odległość jest większa, tym okno ma lepsze właściwości termiczne i akustyczne (niestety jest też droższe).

 

Przestrzeń międzyszybowa to hermetycznie zamknięta komora wypełniona powietrzem lub ciężkim gazem (najlepiej izoluje krypton, potem argon, a najsłabiej powietrze).

 

Uwaga! Oszklenie trzyszybowe jest cięższe niż dwuszybowe, więc wymaga odpowiednio dobranych zawiasów i profili (ma to szczególne znaczenie przy dużych i często otwieranych oknach). Niektóre firmy w ramach oszczędności stosują jednak standardowe okucia, co może skutkować wypaczeniem okien.

 

Oprócz popularnych szyb zwykłych – o doskonałej przejrzystości – producenci oferują oszklenia dźwiękochłonne (grubsze), bezpieczne (po rozbiciu rozsypują się na drobne kawałki bez ostrych krawędzi), antywłamaniowe (najczęściej laminowane), ciepłochronne (z powłoką odbijającą promieniowanie cieplne do wnętrza domu) czy samoczyszczące (z warstwą, na której krople deszczu nie pozostawiają śladów).

Małgorzata Kolmus
fot. Deceuninck (Inoutic)

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 4/2014
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 4/2014

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".