Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 4/2014

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Kominki z DGP

Kominek skupia wokół siebie domowników i wprowadza przyjemny klimat. A jeśli dodatkowo zamontujemy system DGP (dystrybucji gorącego powietrza) – ogrzeje wiele pomieszczeń i pozwoli zaoszczędzić (ogrzewanie kominkowe jest stosunkowo tanie). Będzie też ratunkiem w razie awarii prądu czy przerwy w dostawach gazu.

 

Alternatywne grzanie

Kominek z systemem DGP – choć traktowany jako alternatywa dla ogrzewania konwencjonalnego (wodnych grzejników ściennych) – jest idealny do ogrzewania domu wiosną i jesienią. Gdy temperatura nie jest zbyt dokuczliwa, możemy bowiem palić drewnem i zaoszczędzić.

 

Doskonale wspomaga też c.o., podczas dużych mrozów, albo podłogówkę, która wolno podnosi temperaturę wnętrza. System DGP to też sposób na ogrzewanie domków rekreacyjnych, bo niegroźna mu minusowa temperatura w budynku i szybko się go uruchamia. W praktyce dom może być ogrzewany głównie kominkiem, jednak zgodnie z prawem nie może być on jedynym źródłem ciepła (zresztą DGP nie rozwiązuje np. problemu podgrzewania ciepłej wody użytkowej).

Czy jest to opcja dla Ciebie?

Alergicy powinni pamiętać, że DGP wiąże się ze wzmożonym ruchem powietrza w domu, czyli przenoszeniem kurzu i pyłków. Inna ważna kwestia, to konieczność częstego uzupełniania drewna (co przy mroźnej pogodzie jest szczególnie uciążliwe). Nie mniej istotne są sprawy techniczne.

 

Wykonanie systemu dystrybucji gorącego powietrza wchodzi w grę w przypadku budynków nowych lub poddawanych gruntownemu remontowi (trzeba przecież jakoś ukryć przewody – kanały – rozprowadzające ciepło). Najlepiej jeśli instalacja jest uwzględniona w projekcie domu (na szczęście większość typowych projektów przewiduje DGP). Oczywiście w system można wyposażyć też istniejący dom, ale nie jest to proste i wymaga sporządzenia projektu technicznego.

Małgorzata Kolmus
fot. Kratki.pl

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 4/2014
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 4/2014

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".