Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 4/2014

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Pompy ciepła - wszystko o źródle górnym

Dlaczego właściciele domów z pompami ciepła najczęściej wybierają ogrzewanie podłogowe? Po prostu liczą pieniądze. Ogrzewanie płaszczyznowe nie potrzebuje wysokiej temperatury wody, bo duża powierzchnia równoważy małą moc jednostkową. Wystarcza 30– –40°C, a to oznacza najbardziej ekonomiczną pracę pompy ciepła.

 

Co to jest źródło górne?

Każdy system z pompą ciepła składa się z trzech zasadniczych części:

 

- instalacji po stronie źródła dolnego, czyli tego elementu otoczenia, z którego pobieramy ciepło (kolektor ziemny, studnie itd.);
- pompy ciepła, która przetwarza pozyskaną energię;
- źródła górnego, czyli ogrzewania płaszczyznowego (podłogowego, ściennego) lub grzejnikowego.

 

Rolą źródła górnego jest więc przekazanie do budynku pozyskanego ciepła. Parametry pracy – przede wszystkim temperatura wody grzewczej – mają bardzo duży wpływ na działanie pompy ciepła.

Jak źródło górne wpływa na pompę?

Kotły i pompy ciepła do podgrzania wody wykorzystują zupełnie inne zjawiska. Te pierwsze spalają opał, drugie zaś jedynie przetwarzają ciepło pozyskane z zewnątrz na użyteczną postać. Z tym przetwarzaniem radzą sobie tym lepiej, im niższa jest temperatura wody w instalacji. Mówiąc ściślej, chodzi o to, aby różnica temperatury pomiędzy źródłem dolnym i górnym była możliwie mała.

 

Można to obrazowo porównać do zwykłej pompy, przetłaczającej wodę ze zbiornika położonego nisko (np. studni) do zbiornika położonego na pewnej wysokości. Im wyżej trzeba podnieść wodę, tym pompa musi wytworzyć większe ciśnienie, a wówczas ilość przepompowywanej wody spada. W pewnym momencie, jeśli różnica wysokości będzie zbyt duża, woda w ogóle przestanie płynąć. Z pompą ciepła jest podobnie. Jeśli temperatura wody po stronie źródła górnego będzie wysoka, to pompa dostarczy niewiele ciepła. A po osiągnięciu pewnej granicznej temperatury – zwykle ok. 60°C – nie będzie już w stanie podgrzać jej bardziej.

 

Co bardzo ważne, pompa przygotowująca wodę o wysokiej temperaturze pracuje znacznie mniej wydajnie. Spada jej sprawność (obniża się współczynnik COP), czyli pompa zużywa więcej prądu, dla uzyskania każdej kWh ciepła. To samo urządzenie ma np. COP 4,3 przygotowując wodę o temperaturze 35°C, a przy 45°C już tylko 3,3.

 

Ponadto obniża się moc grzewcza. Jest to logiczna konsekwencja spadku sprawności. Moc elektryczna sprężarki pompy się nie zmienia i gdy sprawność spada, to zmniejsza się także ilość oddawanego ciepła. Dlatego zawsze sprawdzajmy, dla jakich parametrów wody grzewczej producent podaje sprawność urządzenia.

Jarosław Antkiewicz
fot. Comap

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 4/2014
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 4/2014

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".