Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 4/2015

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Podłogi i posadzki

Podłogi powinny przede wszystkim chronić przed ucieczką ciepła i przenikaniem wilgoci, tłumić hałas i zapewniać niezbędną wytrzymałość na obciążenia. Ich warstwy wykończeniowe, czyli posadzki natomiast muszą stanowić solidną i efektowną dekorację, gwarantującą długotrwałe użytkowanie. Aby tak było, o wyborze posadzki i koniecznych warstw podpodłogowych, musimy pomyśleć już na etapie stawiania stanu surowego domu.


W zależności od lokalizacji podłogi (na gruncie lub na stropie) oraz rodzaju konstrukcji stropu (betonowa czy drewniana) poszczególne warstwy podłogowe dobierane są w odmienny sposób.

Podłogi na gruncie

W domach parterowych podłoga styka się bezpośrednio z gruntem, konieczne jest więc zabezpieczenie jej przed wnikaniem wilgoci i ograniczenie strat ciepła. Ponieważ poziom takich podłóg wyniesiony jest kilkadziesiąt centymetrów ponad teren, nie trzeba stosować izolacji przeciwwodnych. Wystarczy ochrona przed wilgocią kapilarną, polegająca na ułożeniu folii izolacyjnej lub papy podkładowej. Warstwa ta musi być połączona z izolacją poziomą ścian fundamentowych na całym obwodzie oraz na wewnętrznych ścianach konstrukcyjnych i działowych.

 

Ponieważ murowane ściany działowe nie mogą być stawiane na jastrychu podłogowym przykrywającym ocieplenie, muszą zostać wymurowane przed wykonaniem podłogi i oparte bezpośrednio na warstwie betonu stabilizującego. Ze względu na ograniczenie ucieczki ciepła warto postawić je na warstwie z elementów o dobrej izolacyjności cieplnej (np. z pustaków keramzytowych, betonu komórkowego). Pod nimi układa się pasy folii.

Joanna Dąbrowska
fot. Lafarge

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 4/2015
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 4/2015

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".