Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 4/2015

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Konstrukcja dachu

Kształt i konstrukcja dachu domu to jeden z jego zasadniczych elementów. Od tego zależy, na ile wygodne do zagospodarowania będzie poddasze i na ile kłopotliwe będą prace wykonawcze. Warto przede wszystkim polecać dachy o prostych kształtach, jako bezpretensjonalne, niewrażliwe na chwilowe mody i odporne na błędy wykonawcze.


Dachy polskich domów mają najczęściej konstrukcję drewnianą i są strome, a nie płaskie. Dlaczego są właśnie takie? Obecnie dominują poddasza użytkowe, a tylko pod dachem o dość dużym kącie nachylenia (ok. 40°) jest dość przestrzeni zdatnej do wykorzystania. Ponadto spadzisty dach jest konstrukcją praktyczną i dobrze sprawdzoną w naszych warunkach klimatycznych. Zalega na nim znacznie mniej śniegu, niż na dachu płaskim, a woda spływa szybciej, dzięki czemu wymagania odnośnie szczelności pokrycia są łagodniejsze.

 

Nie wolno też zapominać o formalnym aspekcie sprawy – w wielu rejonach, miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego dopuszcza tylko dachy strome, może poza tym narzucać kolorystykę i materiał pokrycia. Zanim więc zaczniemy w ogóle wybierać dach przyszłego domu, sprawdźmy warunki MPZP dla działki. Zwykle określa on również dopuszczalną liczbę kondygnacji. W efekcie – nie postawimy np. budynku z pełnym piętrem, nieużytkowym strychem i dachem o małym spadku.

Kształt dachu

Kształt i wynikające z niego wrażenia estetyczne to najczęstsze kryterium doboru dachu. Przeciętny inwestor, decydujący się na pierwszą w życiu budowę, kupuje projekt domu, kierując się głównie jego wyglądem. Jednak to przede wszystkim od kształtu dachu zależy ilość zdatnego do zagospodarowania miejsca na poddaszu. Najlepsze są pod tym względem dachy dwuspadowe o dużym kącie nachylenia oraz dachy mansardowe. Najmniej praktyczne są zaś dachy czterospadowe. Przestrzeń można powiększyć, budując lukarny, ale muszą one być duże.

Jarosław Antkiewicz
fot. MiTek

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 4/2015
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 4/2015

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".