Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 4/2015

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Pokrycia dachowe

Wykonanie pokrycia dachu to jeden z najważniejszych etapów budowy. Dopiero wówczas budynek zostaje zabezpieczony przed wodą opadową, a bez tego nie da się przeprowadzić wielu prac. Pokrycie dachu i jego orynnowanie są też niezwykle istotne dla wyglądu domu i mogą go bardzo zmienić. Ponadto jest to etap bardzo kosztowny.

Co na dach?

Dachówki ceramiczne to jeden z najdłużej stosowanych, wciąż popularnych materiałów. Wybór wzorów jest ogromny, choć na rynku dominują nowoczesne dachówki zakładkowe – łatwiejsze do szczelnego ułożenia, oraz tzw. karpiówki.

 

Pojedyncze dachówki są małe, dlatego dobrze nadają się do krycia dachów o skomplikowanych kształtach i łatwo można wymienić uszkodzone elementy.

 

Dachówki dobrej jakości są materiałem bardzo trwałym (ponad 100 lat), natomiast odporność ich powierzchni na osadzanie się zanieczyszczeń albo porosty zwiększa pokrycie warstwą glinki szlachetnej (angobowanie) lub szkliwienie (glazurowanie).

 

Pokrycie z dachówek jest ciężkie – nawet do 80 kg/m2 – zatem jeśli w projekcie przewidziano pierwotnie inny materiał, to konstruktor musi sprawdzić, czy więźba ma wystarczającą wytrzymałość. Duża masa dachówek ma także zalety, bo to pokrycie wyjątkowo dobrze tłumi dźwięki (odgłos deszczu).

 

Ceny są bardzo zróżnicowane, jednak minimum to 40–50 zł/m2, a wyraźnie ją podniesie na ogół użycie większej liczby dachówek specjalnych – przyokapowych, końcowych (na krańcach połaci) itp., bo jedna taka dachówka może kosztować nawet tyle, co 10 zwykłych. Zamiast nich można wykonać wprawdzie tańsze obróbki blacharskie, ale psuje to wygląd dachu.

Jarosław Antkiewicz
fot. Blachy Pruszyński

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 4/2015
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 4/2015

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".