Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 4/2015

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Wymiana kotła gazowego

Wszystko się starzeje – kotły gazowe także. Dlatego prędzej lub później konieczna bywa wymiana urządzenia grzewczego. Rutynowe zastąpienie go nowszym modelem tego samego rodzaju nie zawsze jest dobrym rozwiązaniem. Wymiana kotła jest bowiem doskonałą okazją do eliminacji słabych stron instalacji grzewczej oraz jej unowocześnienia.


Nikt nie decyduje się na wymianę kotła bez powodu. Przeważnie do wydatków zmusza:

  • zużycie lub poważna awaria dotychczasowego urządzenia grzewczego, sprawiająca, że jego przywrócenie do pełnej sprawności technicznej staje się nieopłacalne w porównaniu z zakupem nowego;
  • spostrzeżenie, że stare urządzenie, choć wciąż działa poprawnie, to odbiega parametrami technicznymi od obecnie dostępnych tak dalece, że wymiana może przyczynić się do zmniejszenia zużycia gazu, a więc i kosztów ogrzewania domu; w grę mogą wchodzić ponadto czynniki niematerialne, jak podniesienie komfortu cieplnego, bezpieczeństwa mieszkańców czy polepszenie wygody obsługi.

W praktyce dość często dochodzi do wzajemnego przenikania się obu motywacji – na złom trafiają wtedy urządzenia, które dałoby się naprawić względnie tanio, lecz przeważa chęć zakupu nowego – przynajmniej w teorii oszczędniejszego – kotła. Jednak w przypadku, kiedy ten stary jest sprawny i gwarantuje bezpieczeństwo eksploatacji albo sprawność można przywrócić mu stosunkowo niewielkim kosztem, na pewno warto rozważyć montaż nowego nie zamiast, ale obok dotychczasowego, szczególnie jeżeli kocioł gazowy jest jedynym źródłem ciepła w budynku. Możliwość uruchomienia zastępczego urządzenia grzewczego, choćby nawet miało ono niską sprawność, jest bowiem w razie awarii podstawowego kotła bezcenna.

Adam Jamiołkowski
fot. Vaillant

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 4/2015
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 4/2015

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".