Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 4/2015

Kominy i wkłady kominowe

Lokalizację komina, jego rodzaj, wymiary i sposób wykonania określa projekt architektoniczny domu. Czasem zdarza się jednak, że decydujemy się na zmianę, na przykład, systemu ogrzewania domu i jego wentylacji lub układu wnętrz. W takich sytuacjach, na etapie stanu surowego musimy dostosować rodzaj i umiejscowienie komina do przewidzianych modyfikacji i urządzenia grzewczego – rodzaju kotła albo kominka.


Przy wyborze rodzaju komina, powinniśmy brać pod uwagę kilka czynników, istotnych dla prawidłowej i bezawaryjnej jego eksploatacji. Przekrój i materiał kanałów muszą być dostosowane do rodzaju i mocy urządzeń grzewczych. Dlatego – najpóźniej na etapie budowy komina – musimy zdecydować, jaki konkretny typ kotła będzie z nim współpracował. Pozwoli to także na dopasowanie położenia wlotu do kanału kominowego, sposobu doprowadzenia powietrza potrzebnego do spalania oraz odprowadzania skroplin.

 

Na wybór komina mają również wpływ możliwości jego lokalizacji, wymagana kolejność robót budowlanych, sposób jego wykończenia ponad dachem oraz koszty.

 

Uwaga!Warto przyjąć zasadę, że najpierw wybieramy kocioł, kominek, podgrzewacz wody, a dopiero do niego dopasowujemy komin.

Z wkładem czy systemowe?

Przepisy wymagają, aby kanały kominowe, którymi odprowadza się spaliny tzw. mokre, czyli zawierające dużo pary wodnej (wytwarzanej w procesie spalania gazu lub oleju opałowego), były wykonane z materiału odpornego na korozyjne oddziaływanie skroplin. Własności takie mają przewody spalinowe ze stali kwasoodpornej, ceramiki szamotowej lub kamionki.

 

Ze względów montażowych, przewody stalowe wykorzystywane są najczęściej jako wkłady do kanałów w tradycyjnych kominach murowanych, natomiast elementy ceramiczne są składową systemowych kominów prefabrykowanych.

Redakcja BudujemyDom
fot. Schiedel

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!