Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 4/2015

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Kominy i wkłady kominowe

Lokalizację komina, jego rodzaj, wymiary i sposób wykonania określa projekt architektoniczny domu. Czasem zdarza się jednak, że decydujemy się na zmianę, na przykład, systemu ogrzewania domu i jego wentylacji lub układu wnętrz. W takich sytuacjach, na etapie stanu surowego musimy dostosować rodzaj i umiejscowienie komina do przewidzianych modyfikacji i urządzenia grzewczego – rodzaju kotła albo kominka.


Przy wyborze rodzaju komina, powinniśmy brać pod uwagę kilka czynników, istotnych dla prawidłowej i bezawaryjnej jego eksploatacji. Przekrój i materiał kanałów muszą być dostosowane do rodzaju i mocy urządzeń grzewczych. Dlatego – najpóźniej na etapie budowy komina – musimy zdecydować, jaki konkretny typ kotła będzie z nim współpracował. Pozwoli to także na dopasowanie położenia wlotu do kanału kominowego, sposobu doprowadzenia powietrza potrzebnego do spalania oraz odprowadzania skroplin.

 

Na wybór komina mają również wpływ możliwości jego lokalizacji, wymagana kolejność robót budowlanych, sposób jego wykończenia ponad dachem oraz koszty.

 

Uwaga!Warto przyjąć zasadę, że najpierw wybieramy kocioł, kominek, podgrzewacz wody, a dopiero do niego dopasowujemy komin.

Z wkładem czy systemowe?

Przepisy wymagają, aby kanały kominowe, którymi odprowadza się spaliny tzw. mokre, czyli zawierające dużo pary wodnej (wytwarzanej w procesie spalania gazu lub oleju opałowego), były wykonane z materiału odpornego na korozyjne oddziaływanie skroplin. Własności takie mają przewody spalinowe ze stali kwasoodpornej, ceramiki szamotowej lub kamionki.

 

Ze względów montażowych, przewody stalowe wykorzystywane są najczęściej jako wkłady do kanałów w tradycyjnych kominach murowanych, natomiast elementy ceramiczne są składową systemowych kominów prefabrykowanych.

Cezary Jankowski
fot. Schiedel

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 4/2015
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 4/2015

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".