Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 4/2015

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Odkurzacz centralny

Instalacja odkurzacza centralnego to odpowiedniej mocy agregat ssący oraz sieć ukrytych w ścianach rur i przewodów elektrycznych, zakończonych różnego typu gniazdami ssącymi i wyrzutnią powietrza. Elementem, za pomocą którego się sprząta – jest wąż ssący, do którego zakłada się przeróżne końcówki oraz podłącza separatory.


Każdy dom można wyposażyć w system centralnego odkurzania, najwygodniej zaplanować to podczas projektowania budynku lub na etapie wykonywania stanu surowego. Dzięki temu będzie można bezkolizyjnie poprowadzić rury i najkorzystniej rozmieścić gniazda ssące. W budynku już zamieszkanym, wykonanie takiej instalacji też jest możliwe, ale konieczne jest wykucie bruzd w ścianach i stropach na rury, a potem ich zamaskowanie.

Od czego zacząć?

Zaprojektowanie i wykonanie całego systemu należy powierzyć doświadczonej firmie. Na podstawie rzutów kondygnacji i wizyty w domu, fachowcy wytyczą trasę przewodów, liczbę i rozmieszczenie gniazd ssących, miejsce na jednostkę centralną oraz wyrzutnię powietrza. Dobiorą poza tym optymalną jednostkę centralną, wąż i niezbędne akcesoria.

 

Całą inwestycję realizuje się dwustopniowo:

 • pierwszy (na etapie stanu surowego) – obejmuje ułożenie rurociągu, przewodów elektrycznych i wykonanie wyrzutni powietrza;
 • drugi – montaż gniazd ssących i jednostki centralnej.

W pierwszym etapie, przygotowuje się również podejścia pod wąż, chowany w kasecie lub rozciągany (wally flex) oraz automatyczne szufelki, ulokowane w miejscach, które najczęściej wymagają odkurzania (wiatrołap, kuchnia). Warto przy tym pamiętać, że szufelki automatycznej (wbrew obiegowej opinii) nie powinno się montować w okolicy kominka, ponieważ np. tlące się drobinki żaru mogłyby się dostać do rurociągu powodując pożar.

Krzysztof Morgownik
fot. Scanpol

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 4/2015
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 4/2015

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
 • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
 • porady budowlane,
 • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
 • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
  w pełnej wersji.

Czas na wnętrze