Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 4/2015

Wybieramy pompę ciepła - porównanie 90 modeli

Zanim zaczniemy przeglądać strony internetowe i katalogi producentów w poszukiwaniu konkretnego modelu pompy ciepła, najpierw powinniśmy przeanalizować, jakie warunki dla jej pracy stwarza nasz dom i działka, a także czego dokładnie oczekujemy po samym urządzeniu. Co naprawdę się liczy, gdy wybieramy pompę ciepła?

Od czego powinniśmy zacząć wybór pompy ciepła?

Decydując się na pompę ciepła – kupujemy urządzenie, będące tylko elementem pewnego systemu. A sama pompa nie wytwarza ciepła. To fundamentalna różnica w porównaniu z kotłem. Dlatego o pompie ciepła nigdy nie wolno myśleć w oderwaniu od jej dolnego i górnego źródła ciepła. Dobór konkretnego urządzenia musi być automatycznie decyzją o wyborze określonego rodzaju źródła dolnego, a tu ograniczeniem są warunki działki – jej wielkość, rodzaj gruntu, obecność lub brak wód powierzchniowych i gruntowych.

 

Również sposób wykonania instalacji grzewczej w budynku, czyli tzw. źródło górne, ma niebagatelne znaczenie. Zupełnie inne warunki stwarza dom z ogrzewaniem podłogowym, niż taki z grzejnikami na ścianach. Dla jasności – w obu przypadkach da się dobrać odpowiednie pompy ciepła, ale będą to zupełnie inne urządzenia.

 

Kolejny czynnik, istotny już przy wstępnej selekcji, to – czego właściwie oczekujemy od pompy ciepła. Ma ogrzewać budynek samodzielnie, czy współpracując z kotłem? A może chcielibyśmy wykorzystać ją także do chłodzenia? Albo zadowoli nas model przygotowujący tylko ciepłą wodę użytkową?

Jarosław Antkiewicz
fot. Vaillant

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!