Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 4/2016

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Konsultacje z Majstrem Guru - Ściany i stropy

Podczas kolejnego spotkania z Majstrem Guru porozmawiamy na temat fundamentalny, choć wcale nie o fundamentach, a o ścianach i stropach. Wszak to w jaki sposób i z jakich materiałów postawić dom, to najważniejsze dylematy, z jakimi na początku borykają się inwestorzy. Od nich zwykle zaczyna się cały proces planowania, decydowania, wybierania. Choć samo murowanie ścian nie jest skomplikowane to ciągle rodzi wiele niewiadomych. W rozmowie tej nasz fachowiec rozwieje wszystkie z nich.

Konsultacje z Majstrem Guru - Ściany i stropy
Dociekliwy Inwestor: – Dzień dobry, panie inżynierze!

 

Majster Guru: – Witam, czym mogę służyć?

 

– Tym razem chciałbym się dowiedzieć, z czego postawić energooszczędne ściany i wytrzymały strop? O fundamentach nieco już poczytałem, wiedzę jako taką mam, ale kwestia ścian budzi wiele wątpliwości, bo możliwości, jak dla mnie, jest... za dużo.

 

– Rzeczywiście, wybór materiałów do budowy ścian zewnętrznych jest szeroki, a ich dobór budzi najwięcej emocji wśród inwestorów i niemal każdy zastanawia się, jaka technologia jest najlepsza, najcieplejsza i najtańsza. Jednoznacznie nie da się na takie pytanie odpowiedzieć, bo każde rozwiązanie ma swoje wady i zalety. Zacznijmy więc od początku, czyli od „technicznych” wymogów jakie ściany muszą spełniać. Oprócz wytrzymałości na obciążenia, ściany powinny zapewniać dobrą izolacyjność ciepła, korzystny mikroklimat wewnątrz pomieszczeń, chronić przed hałasem, a także umożliwiać pożądane wykończenie od strony zewnętrznej i wewnętrznej. Nie bez znaczenia jest również sposób ich wznoszenia, rzutujący na pracochłonność, organizację placu budowy czy potrzebne narzędzia i sprzęt. Oczywiście ważne są też koszty budowy, choć różnice w wydatkach między popularnymi rodzajami ścian są niewielkie.

 

– Co zatem powinno decydować o wyborze takiej czy innej konstrukcji ściany i użytych materiałów?

 

– Jak niemal każde rozwiązanie w budownictwie, wybór rodzaju ścian zewnętrznych jest wynikiem kompromisu między własnościami użytkowymi, tempem budowy, estetyką i kosztami budowy. Sami musimy określić, na czym najbardziej nam zależy. Cechą najczęściej braną pod uwagę przy wyborze konstrukcji murowanej ściany zewnętrznej jest jej ciepłochronność. Współczynnik przenikania ciepła U wymagany przepisami nie może być większy niż 0,25 W/(m²·K), ale z reguły dążymy do uzyskania jeszcze lepszej izolacji cieplnej.

FOT. ©FOTOLIA

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 4/2016
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 4/2016

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".