Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 4/2016

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Okna dachowe

Okna dachowe dają 50% więcej światła, niż pionowe o takiej samej powierzchni, ale mogą powodować przegrzewanie poddasza i zaciemnienie wnętrz, gdy zalega na nich śnieg oraz konieczność zamykania w czasie deszczu. Mimo to cieszą się dużą popularnością. Oto opinie naszych Czytelników na ich temat.

Okna dachowe
Rosnąca popularność okien dachowych wynika z faktu, że można je umieścić na każdym dachu – dawniej przeznaczano je tylko na te o nachyleniu powyżej 15°. Jednak odkąd producenci opracowali zestawy montażowe ze specjalną podpórką i odpowiednim kołnierzem uszczelniającym, nadają się również na dachy płaskie. Ponadto, postęp techniczny pozwolił wzbogacić ofertę sprzedażową, np. o okna kolankowe, z balkonem, sterowane elektronicznie itp. Jednocześnie do wszelkiego typu skrzydeł bez problemu dostępne są akcesoria chroniące od słońca i owadów. I wreszcie – okna dachowe są alternatywą dla tych, których zniechęca kłopotliwa i kosztowna budowa lukarn. Tymczasem zamontowanie typowego okna połaciowego zajmuje najwyżej kilka godzin.

BUDOWA OKNA DACHOWEGO

Typowe okno dachowe ma ramę i specjalny kołnierz uszczelniający oraz oszklone skrzydło.

 

Rama. Jeśli powstała z drewna sosnowego, klejonego warstwowo, w fabryce maluje się ją lakierem – najczęściej bezbarwnym lub białym. Jeżeli natomiast zrobiono ją z profili PVC, usztywnionych stalą, tworzywo barwi się w masie lub pokrywa okleiną. Na zewnątrz ramy z drewna i PVC zabezpiecza się osłoną z blachy aluminiowej, rzadziej z miedzianej lub cynkowo-tytanowej.

 

Kołnierz uszczelniający. Wykonuje się go z blachy aluminiowej i kompletuje ze specjalnym fartuchem do okien dachowych. Do łączenia okien w zestawy wykorzystuje się kołnierze typu combi, umożliwiające prawidłowe odprowadzenie wody opadowej.

 

Szyby. Podczas zakupu warto sprawdzić współczynnik przenikania ciepła całego okna (Uw – im mniejsza jest jego wartość, tym lepiej). Dawniej wytwarzano tylko pakiety zespolone, złożone z dwóch szyb. Obecnie oferuje się również cieplejsze pakiety trzyszybowe. W obu zewnętrzna szyba to szkło hartowane, odporne na uderzenia. Za dopłatą producenci montują szyby antywłamaniowe, absorpcyjne, refleksyjne.

Lilianna Jampolska
FOT. VELUX

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 4/2016
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 4/2016

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".