Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 4/2016

Okna dachowe

Okna dachowe dają 50% więcej światła, niż pionowe o takiej samej powierzchni, ale mogą powodować przegrzewanie poddasza i zaciemnienie wnętrz, gdy zalega na nich śnieg oraz konieczność zamykania w czasie deszczu. Mimo to cieszą się dużą popularnością. Oto opinie naszych Czytelników na ich temat.


Rosnąca popularność okien dachowych wynika z faktu, że można je umieścić na każdym dachu – dawniej przeznaczano je tylko na te o nachyleniu powyżej 15°. Jednak odkąd producenci opracowali zestawy montażowe ze specjalną podpórką i odpowiednim kołnierzem uszczelniającym, nadają się również na dachy płaskie. Ponadto, postęp techniczny pozwolił wzbogacić ofertę sprzedażową, np. o okna kolankowe, z balkonem, sterowane elektronicznie itp. Jednocześnie do wszelkiego typu skrzydeł bez problemu dostępne są akcesoria chroniące od słońca i owadów. I wreszcie – okna dachowe są alternatywą dla tych, których zniechęca kłopotliwa i kosztowna budowa lukarn. Tymczasem zamontowanie typowego okna połaciowego zajmuje najwyżej kilka godzin.

BUDOWA OKNA DACHOWEGO

Typowe okno dachowe ma ramę i specjalny kołnierz uszczelniający oraz oszklone skrzydło.

 

Rama. Jeśli powstała z drewna sosnowego, klejonego warstwowo, w fabryce maluje się ją lakierem – najczęściej bezbarwnym lub białym. Jeżeli natomiast zrobiono ją z profili PVC, usztywnionych stalą, tworzywo barwi się w masie lub pokrywa okleiną. Na zewnątrz ramy z drewna i PVC zabezpiecza się osłoną z blachy aluminiowej, rzadziej z miedzianej lub cynkowo-tytanowej.

 

Kołnierz uszczelniający. Wykonuje się go z blachy aluminiowej i kompletuje ze specjalnym fartuchem do okien dachowych. Do łączenia okien w zestawy wykorzystuje się kołnierze typu combi, umożliwiające prawidłowe odprowadzenie wody opadowej.

 

Szyby. Podczas zakupu warto sprawdzić współczynnik przenikania ciepła całego okna (Uw – im mniejsza jest jego wartość, tym lepiej). Dawniej wytwarzano tylko pakiety zespolone, złożone z dwóch szyb. Obecnie oferuje się również cieplejsze pakiety trzyszybowe. W obu zewnętrzna szyba to szkło hartowane, odporne na uderzenia. Za dopłatą producenci montują szyby antywłamaniowe, absorpcyjne, refleksyjne.

Lilianna Jampolska
FOT. VELUX

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!