Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 4/2016

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Wymiana kotła gazowego

Kotły gazowe nie są wieczne. Nawet regularnie serwisowane i użytkowane w odpowiednich warunkach będą pracować najwyżej kilkanaście lat. Wymieniamy je w dwóch przypadkach: gdy przytrafi się awaria lub gdy chcemy zaoszczędzić na gazie i konieczna jest modernizacja kotłowni.

Wymiana kotła gazowego
Producenci określają żywotność kotłów na gaz na 10 do 15 lat. Rekordziści dotrwają do dwudziestki. Dla użytkowników oswojonych z myślą, że niektóre elementy domu są bardzo trwałe (30–50 lat gwarancji na dachówkę), to przykra niespodzianka. A przecież kocioł to po prostu urządzenie, jak pralka, w dodatku pracujące non stop i często z dużym obciążeniem.

 

W Niemczech kotły wymienia się po 10 latach, bez względu na ich stan techniczny.

 

Jeśli przytrafi się nam awaria kotła, wezwijmy serwisanta. Uczciwy powie, czy wystarczy naprawa, czy niezbędna jest wymiana. Nie unikniemy jej, gdy do naszego weterana nie da się już dokupić części i gdy naprawa kosztuje tyle, co nowy kocioł.

 

Jeżeli jesteśmy zmuszeni wymienić kocioł zainstalowany w łazience lub kuchni, i nie chcemy przeprowadzać remontu rujnującego pomieszczenie, najłatwiej będzie dobrać urządzenie o podobnej wielkości i identycznym układzie przyłączy.

 

Zawsze warto rozważyć zastąpienie starego kotła nowocześniejszym, np. z zamkniętą komorą spalania. Wtedy konieczny jest mniejszy lub większy remont. Ale możemy sprawić, że pomieszczenie, w którym jest kocioł, będzie bardziej komfortowe i zdecydowanie bezpieczniejsze. Bo model z zamkniętą komorą spalania (w przeciwieństwie do tego z otwartą) nie będzie zasysał do wnętrza zimnego powietrza i wyeliminujemy ryzyko zaczadzenia.

 

Gdy wymiana została zaplanowana wcześniej i wynika z chęci oszczędzania na paliwie oraz gdy mamy kotłownię, możliwości wprowadzenia korzystnych zmian są dużo większe.

Janusz Werner
FOT. VIESSMANN

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 4/2016
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 4/2016

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".