Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 4/2016

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Zabezpieczenia antywłamaniowe

Choć liczba włamań do domów z roku na rok spada, trudno wyobrazić sobie budynek mieszkalny zupełnie pozbawiony ochrony przed intruzami. Poziom zabezpieczenia trzeba dopasować do indywidualnych cech budynku i jego mieszkańców: powierzchni domu, liczby okien i drzwi, statusu materialnego właścicieli, ich kontaktów z sąsiadami, a także częstotliwości i czasu, w którym mieszkanie pozostaje bez opieki.

Zabezpieczenia antywłamaniowe
Nie da się zapewnić stuprocentowej ochrony przed włamaniem. Ryzyko można jednak znacznie ograniczyć, instalując na posesji i w domu zabezpieczenia antywłamaniowe. Możliwości jest wiele, a dobór elementów ochrony zależy od potrzeb i zasobności portfela inwestora. Podstawowym elementem chroniącym posiadłość jest ogrodzenie i domofon. Bardziej zaawansowaną ochronę zyskamy wyposażając dom w bezpieczne okna i drzwi, a także instalację alarmową. Prawdziwy komfort zapewni jednak dopiero zintegrowanie jej z systemem inteligentnego budynku.

ZABEZPIECZENIE POSESJI

OGRODZENIE

 

Ten element, spotykany praktycznie na każdej posesji w naszym kraju, stanowi pierwszą zaporę na drodze do domu. Jeżeli będzie odpowiednio solidny i wysoki, jest szansa na odstraszenie mniej wprawnych włamywaczy. Wbrew pozorom, pełne ogrodzenie nie jest zalecane. Jeżeli bowiem włamywacz je sforsuje, staje się niewidoczny z zewnątrz. Może przy budynku robić co chce, a sąsiad lub przechodzień go nie zauważy.

 

Istotne jest, aby element w parkanie, na którym można swobodnie postawić nogę, był jak najbliżej poziomu gruntu – dzięki temu trudniej będzie się na niego wspiąć. Tego typu bariera powinna być wyposażona w automatycznie otwierany wjazd i solidną furtkę z wytrzymałym zamkiem. Dodatkowe zabezpieczenie stanowią metalowe nakładki lub specjalne śruby umieszczone na zawiasach, które uniemożliwią zdjęcie skrzydła. Na ogrodzeniu można też zamontować czujniki wibracyjne, które wykrywają drgania spowodowane próbą pokonania bariery.

Norbert Skupiński
FOT. SATEL

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 4/2016
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 4/2016

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".