Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 4/2016

Impregnaty do drewna

Drewno to materiał szlachetny, ale niezbyt trwały. Wykonane z niego przedmioty, szczególnie te wystawione na działanie wody i słońca, należy solidnie zabezpieczyć. Impregnaty chronią drewno przed szkodliwym działaniem czynników atmosferycznych, insektów i grzybów. Mogą także nadawać mu kolor.


Dobrze wysuszone, nienarażone na wilgoć i działanie szkodników drewno może przetrwać wieki. Zawilgocone i zaatakowane przez insekty zniszczeje w kilka lat.

 

Drewniane płoty, tarasy, ściany szop na narzędzia i elementy małej architektury, takie jak ławki czy pergole, muszą stawić czoło jesiennym deszczom, opadom śniegu i słońcu, które latem rozgrzewa ich powierzchnię do kilkudziesięciu stopni Celsjusza, grzybom i owadom.

 

Bez naszej pomocy nie dadzą rady – dlatego co kilka sezonów powinniśmy je odnowić. Impregnacja drewna przedłuża jego żywotność i poprawia wygląd. Chroni je przed szkodnikami, grzybami, a nawet ogniem.

RODZAJE IMPREGNACJI

Najskuteczniejsza jest impregnacja próżniowo-ciśnieniowa (wgłębna). Przeprowadza się ją w specjalnych urządzeniach zwanych autoklawami. Z komórek drewna odsysane jest powietrze, a jego miejsce zajmuje impregnat. Dzięki tej metodzie środek wnika bardzo głęboko i zabezpiecza drewno na 15, 20 lat. Przy czym jest ona wykorzystywana wyłącznie na skalę przemysłową, co znaczy, że nie zaimpregnujemy w ten sposób naszej starej, drewnianej ławki. Na impregnację ciśnieniową warto się natomiast zdecydować, gdy kupujemy większą partię drewna na więźbę dachową czy płot.

 

W domowych warunkach stosujemy najczęściej prostszą z dwóch pozostałych metod, czyli malowanie.

 

Drewno można również impregnować zanurzeniowo, ale nie wszystkim będzie się chciało wykopać dół, wyłożyć go folią i wypełnić impregnatem. Taka kąpiel zabezpiecza drewno na kilka lat (5 do 8).

Janusz Werner
FOT. BENJAMIN MOORE

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!