Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 4/2016

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Taras na gruncie

Korzyści z posiadania tarasu są niezaprzeczalne. Salon pod chmurką to idealne miejsce do relaksu, spożywania posiłków czy pracy na świeżym powietrzu. Aby w pełni cieszyć się z jego uroków, na etapie budowy trzeba zwrócić uwagę na prawidłowe wykonanie podbudowy. Komfort użytkowania tarasu w dużej mierze zależy też od rodzaju zastosowanej nawierzchni.

Taras na gruncie
Taras to istotny element architektoniczny, który powinien wpisywać się w stylistykę budynku, być wygodny i dopasowany do potrzeb domowników. Planując go, trzeba więc dobrze przemyśleć nie tylko jego wykończenie, ale także położenie i wielkość oraz osłonę przed deszczem i nadmiarem słońca (rolę tę dobrze spełnia np. markiza).

 

Lokalizacja od południa gwarantuje, że będzie on mocno nasłoneczniony, co będzie wymagało zainstalowania osłony przeciwsłonecznej. Na tarasie od wschodu najwięcej słońca będzie świeciło rano, a od zachodu – po południu. Z kolei taras po północnej stronie będzie zacieniony praktycznie przez cały dzień. Zwykle element ten ma przynajmniej dwie otwarte strony, co pozwala łatwo dopasować jego położenie do indywidualnych upodobań.

 

Najlepiej sprawdza się usytuowanie tarasu z tyłu domu, z widokiem na ogród. Jego kształt jest zaś kwestią gustu – najczęściej ma on postać kwadratu lub prostokąta, ponieważ inne warianty są trudniejsze do realizacji i droższe.

 

Aby taras był funkcjonalny, nie powinien być zbyt mały – 15–20 m² to minimum, aby pomieścić komplet mebli ogrodowych i grill.

 

Ten element można wykonać na wiele sposobów, które różnią się nakładem pracy i kosztów. Niezależnie od technologii, prace muszą być prowadzone z dużą starannością. Taras jest bowiem stale narażony na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych – deszczu, śniegu, bardzo niskiej i wysokiej temperatury i każda usterka na etapie budowy może skutkować skróceniem jego żywotności.

 

Uwaga! Każdy taras musi mieć min. 2% spadek w kierunku ogrodu.

Norbert Skupiński
FOT. LIBET

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 4/2016
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 4/2016

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".