Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 4/2016

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Kominki z DGP

Prawie każdy, kto buduje dom, w salonie planuje kominek. Wprowadza on przyjemny klimat i skupia domowników. Oprócz tego jest znakomitym źródłem ciepła w porach przejściowych – wczesną wiosną i jesienią.

Kominki z DGP

Ciepło w całym domu

Aby kominek ogrzewał nie tylko pokój, w którym się znajduje, ale i resztę domu, powinien współpracować z DGP, czyli systemem dystrybucji gorącego powietrza. Jest to po prostu sieć kanałów, którymi powietrze ogrzane od wkładu kominkowego (przepływające między jego korpusem i obudową) przedostaje się do poszczególnych pomieszczeń (zarówno na parterze, jak i na piętrze). Ruch powietrza w instalacji DGP może odbywać się grawitacyjnie – w wyniku samoczynnej cyrkulacji – lub nadmuchowo– gdy wspomagany jest wentylatorem, zamontowanym na doprowadzeniu powietrza do kominka lub na wylocie ogrzanego. Pierwszy sposób nie wymaga energii elektrycznej i jest bezgłośny, ale niestety mało efektywny. Poziome odcinki kanałów rozprowadzających mogą mieć najwyżej 2–3 m długości – w praktyce da się ogrzać w ten sposób 2 albo 3 pomieszczenia położone obok siebie lub nad pokojem z kominkiem. W dużym, rozłożystym domu niezbędny jest wentylator.

Prawie same zalety

Kominek z systemem DGP jest idealny do ogrzewania w chłodne, wiosenne lub jesienne wieczory, gdy instalacja c.o. jeszcze nie pracuje. Doskonale wspomaga też c.o., podczas dużych mrozów oraz ogrzewanie podłogowe, które wolno podnosi temperaturę wnętrza. DGP dobrze sprawdza się w domkach rekreacyjnych, bo niegroźna mu ujemna temperatura w budynku i można go szybko uruchomić.

 

Instalacja tego typu będzie też ratunkiem w razie awarii kotła, prądu czy przerwy w dostawach gazu. Zaletą systemu jest niewrażliwość na brak energii elektrycznej – jeśli nawet zatrzyma się wentylator, wkładowi nic się nie stanie. DGP, jako pomocnicze źródło ciepła, pozwala ograniczyć wydatki na gaz bądź olej opałowy – ogrzewanie kominkowe jest stosunkowo tanie.

Małgorzata Kolmus
FOT. KRATKI.PL

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 4/2016
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 4/2016

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze