Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 4/2016

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Narzędzia ogrodowe

Wiosną w ogrodzie pracy jest sporo, więc warto ją sobie ułatwić, używając odpowiednio dobranego sprzętu. Każdy ogrodnik, nawet amator, powinien mieć zestaw podstawowych narzędzi – do pielęgnacji trawnika, przycinania roślin czy też sprzątania terenu.

Narzędzia ogrodowe
Wybierajmy narzędzia ergonomiczne, pozwalające zredukować nasz wysiłek podczas pracy. Te najnowocześniejsze projektowane są tak, by minimalizować obciążenie kręgosłupa oraz powstawanie odcisków na dłoniach. Produkuje się je z lekkiego tworzywa sztucznego, odpornego na uszkodzenia mechaniczne i korozję. Wyposaża w nowatorskie mechanizmy i odpowiednio wyprofilowane uchwyty, powleczone warstwą tworzywa.

 

Sprzęt dobierajmy też odpowiednio do naszych możliwości fizycznych (wszak wymiary i ciężar urządzeń bywa różny) oraz wielkości terenu. W większości przydomowych ogrodów wystarczają lekkie narzędzia. Te masywne, profesjonalne, polecane są jedynie w przypadku dużych terenów czy też mocno zadrzewionych działek.

 

Kupując narzędzia, warto postawić na ich jakość i zainwestować w te z wyższej półki, od sprawdzonych producentów. Są one lepiej dopracowane przez projektantów. Ich cena bywa wysoka, jednak będą służyć latami. O pomoc w dokonaniu wyboru możemy poprosić wykwalifikowanego sprzedawcę.

 

Do pielęgnacji ogrodu używa się zarówno sprzętu ręcznego, jak i mechanicznego. Ten drugi może mieć silnik elektryczny bądź spalinowy. Narzędzia elektryczne są zwykle tańsze, cichsze i łatwiejsze w obsłudze, jednak ich moc bywa niewystarczająca (np. w przypadku kosiarek). Ponadto obszar użytkowania ogranicza długość przewodu – nie dotyczy to jedynie urządzeń elektrycznych zasilanych z wbudowanego akumulatora. Sprzęt spalinowy zapewnia efektywniejszą pracę, ale jest bardziej uciążliwy w obsłudze. Bywa głośny, niekiedy trudno go uruchomić, konieczna jest złożona konserwacja i należy pamiętać o zaopatrzeniu się w paliwo i olej silnikowy, a w przypadku urządzeń z silnikami czteroi dwusuwowymi – oddzielnie przechowywać paliwo do obu typów.

Małgorzata Kolmus
FOT. ROBOFARMA

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 4/2016
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 4/2016

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze