Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 4/2016

OZE - wybieramy pompę ciepła. Przegląd 82 urządzeń

Pompa ciepła jest zawsze tylko jednym z elementów systemu grzewczego. Zanim zdecydujemy się na konkretne urządzenie, musimy odpowiedzieć na kilka pytań – do jakiego domu jest potrzebna, jakie mamy możliwości zbudowania dla niej źródła dolnego i do czego ma służyć?


Najważniejszym etapem tworzenia instalacji z pompą ciepła jest dobry projekt. I to właśnie projekt powinien być podstawą wyboru pompy. Projektu nie sposób zrobić rzetelnie bez określenia kilku czynników determinujących wybór samej pompy. Są to:

  • zapotrzebowanie domu na ciepło;
  • charakterystyka źródła górnego – czy mamy niskotemperaturowe ogrzewanie podłogowe, czy może zwykłe grzejniki ścienne, jak duży jest przepływ wody w instalacji itd;
  • rodzaj i wielkość źródła dolnego, z którego będziemy czerpać ciepło;
  • czy w domu ma być też inne urządzenie grzewcze wspomagające w razie potrzeby pompę (kocioł, kominek);
  • jakie funkcje i wyposażenie dodatkowe są pożądane, np. chłodzenie, wbudowany zasobnik c.w.u.;
  • cechy samej pompy – w jakim systemie ma pracować, jaka jest wymagana moc grzewcza itd.

Dopiero po ustaleniu tych wszystkich czynników można w pełni świadomie wybrać konkretny model. Inaczej może się okazać, że kupiliśmy urządzenie obiektywnie, w sensie technicznym bardzo dobre, ale za to niedopasowane do naszych potrzeb – o niewłaściwej mocy, albo bez funkcji chłodzenia, która bardzo by się przydała. A trzeba przestrzec, że pompę trzeba dobrać znacznie staranniej niż np. kocioł gazowy. Ta instalacja wybacza jedynie drobne błędy.

Jarosław Antkiewicz
FOT. ALPHA-INNOTEC

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!